2013. november 28., csütörtök

Zserbókeksz



Ajándékba készültek ezek a miniatűr zserbó-falatok Piszke receptje nyomán.

Olyasmi, mint az ökörszem :-)

A tésztája hallatlanul omlós, először olybá is tűnik, sosem fog összeállni, végül egyik pillanatról a másikra jól kezelhető, jól formálható labdává változik. Jó nagy lyukakat formáltam bele fakanál nyelével, hogy minél diósabb - lekvárosabb legyen - a csokizást pedig le ne hagyjátok :-)






Zserbókeksz


Hozzávalók kb. 40 db falatnyi kekszhez:


  • 20 dkg vaj (!) - nálam kókuszzsír, és teljesen jól működött
  • 30 dkg liszt
  • 15 dkg porcukor
  • 1 tk. vaníliakivonat/1 cs. vaníliás cukor
  • nagy csipet só


A töltelékhez:

  • 7 dkg darált dió
  • 1-3 ek. sárgabarack lekvár


A csíkozáshoz:

  • 5 dkg étcsokoládé
  • 1 tk. vaj/kókuszzsír



A lisztet, porcukrot, vaníliát és sót alaposan elkeverjük, majd elmorzsoljuk benne a hideg vajat, és tésztává gyúrjuk. Először ijesztően morzsalékos, de utána varázsütésre tökéletesen összeáll! Tojás tényleg nincs benne, nem tévedés.

Két darabra vágjuk, rudat formálunk belőle, és fóliába csomagolva hűtőbe tesszük min. 1 órára, de maradhat akár egész éjszakán át!

Míg a tészta hűl, elkészítjük a pofonegyszerű tölteléket: a darált diót annyi baracklekvárral keverünk el, hogy tejfölsűrűségű masszát kapjunk - ez jól adagolható, és nem fog kifolyni sem sütés közben!

A hűtőből kivett rudakat hagyjuk kicsit szobahőmérsékleten akklimatizálódni, máskülönben kezelhetetlen a tészta. Vágjunk belőle kis szeleteket, és két tenyerünk között gömbölyítsünk belőle kisebb diónyi golyókat. 

A golyókat ültessük sütőpapírral borított tepsire viszonylag távol, mert picit terülni fognak. Gömbölyű nyelű fakanalat mártsunk vízbe, s azzal prímán meg tudjuk formálni a diótöltelék üregét.

Kiskanállal adagoljuk bele a diókrémet, mehet púposan is, nem fog kifolyni.

180 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütjük. Ilyenkor még nagyon sápadtak, de készen vannak! Frissen-forrón szörnyen sérülékenyeken, törékenyek, így vagy hagyjuk a sütőpapíron kihűlni, vagy óvatosan, egyesével emeljük át vízszintes felületre, én ehhez egy palacsintafordítót használtam :-)

Sorakoztassuk őket egy másik sütőpapírra szorosan egymás mellé, és hagyjuk teljesen kihűlni.

A csokit olvasszuk meg mikróban a vajjal/kókuszzsírral 500 W-on kb. 1 perc alatt. Tegyük a csokit nylonzacskóba, vágjunk a sarkán picike lyukat. A kekszeket széles mozdulatokkal csurgassuk meg a csokival, és hagyjuk dermedni.

Fémdobozban tároljuk.









2013. november 23., szombat

Sok kicsi 2013.



Kedves meghívót kaptam az idei Sok kicsi jótékonysági akcióra, így a 15 gasztroblogger között én is részese lehetek a karácsonyi adománygyűjtésnek :-)

Az idei karácsonyi Sok kicsi jótékonysági akció támogatottjai az Ételt az Életért Közhasznú Alapítványon keresztül rászoruló családok lesznek.

No de mi is a Sok kicsi?

A Sok kicsi a Segítsüti karácsonyi testvére. 15 gasztroblogger és 15 hazai cég/szervezet tesz változatos gasztronómiai ajándékcsomag vagy program jellegű felajánlásokat.

A nyereményjáték során a SoSe Közhasznú Alapítvány számára támogatást nyújtók minden 1000 Ft-nyi támogatás után 1 db virtuális sorsjegyet kérhetnek a 30 izgalmas lehetőség közül az általuk kiválasztott(ak)ra, amelyeket az akció végén kisorsolunk.

1) Mi ez?

15 gasztroblogger és 15 szervezet tesz különböző gasztronómiai ajándékcsomag vagy programjellegű felajánlásokat. A nyereményjáték során a SoSe Közhasznú Alapítvány számára támogatást nyújtók minden 1000 Ft-nyi támogatás után 1 db virtuális sorsjegyet kérhetnek a 30 izgalmas lehetőség közül az általuk választott(ak)ra, amelyeket az akció végén kisorsolunk. Aki többször 1000 Ft támogatást ajánl fel, annak két választási lehetősége van: a megfelelő számú sorsjegyét vagy egy programra is kérheti (ezzel megnövelve nyerési esélyeit arra a felajánlásra) vagy tetszés szerint több programra is eloszthatja ezeket (ezzel megnövelve azt az esélyét, hogy valahol nyertes lehessen).

2) Kit támogatunk?

Az idei támogatottunk az Ételt az Életért Közhasznú Alapítvány lesz, részletesebben ITT lehet róluk és a támogatások tervezett felhasználásáról olvasni. A támogatásokról itt az oldalon közzétesszük a számlákat, elszámolunk az adományok teljes összegével.

3) Mikor?

Az akció felvezető részében november 16-30. között megismerhetővé válnak a nyeremények: minden nap egy blogger és egy cég programját tesszük közzé, részletes leírással, ezek összesítve a Nyeremények menüpontban lesznek áttekinthetőek. A támogatások felajánlása és a sorsjegyek kiválasztása december 1-től december 14-ig lesz lehetséges a Sorsjegyválasztás menüpontban. A gépi véletlenszám-generátor programmal történő sorsolást december 20-án 15 h-tól ejtjük meg ügyvéd jelenlétében, és ezután oldalunkon közzétesszük a nyertesek nevét valamint az általuk megadott településnevet. A nyeremények karácsony után, a felajánlóval való egyeztetés után realizálódnak majd. A céges nyereményeket - ellenkező egyeztetés kivételével - 2014. március 31-ig kérjük átvenni.

4) Hogyan?

A sorsjegyvásárlásról és a sorsolás menetéről ITT olvashattok részletesen, a regisztráció és a játékra való jelentkezés természetesen ingyenes!


Lássuk akkor  a felajánlásomat!

Azt mondják, hogy Békéscsabán kolbászból van a kerítés :-) Mi sem bizonyítja ezt a kissé költői túlzást, mint az immár 17. alkalommal megrendezésre került Kolbászfesztivál, ami határokon átnyúló 4 napos kolbászünneppé nőtte ki magát az idők során, sikere és látogatottsága évről-évre nő.

Idén a legtávolabbról érkezett vendég a világ másik végéről, Ausztráliából repült ide, s még kenguruhúsból is készült kolbász!

A Csabai kolbász minőségét, népszerűségét mi sem jelzi jobban, mint az, hogy két hónapja a hungarikumok sorába emelték, így a felajánlásom szinte "adta magát": ajándékcsomag Csabai kolbászokból!


 Ez a kép illusztráció, a saját kolbászunkról és paprikánkról  készült,
a csomag pontos "erőösszetételét" a nyertessel egyeztetem :-)


A csomag tartalma:

- 1 szál termelői vastag kolbász
- 1 páros szál termelői vékony kolbász (csemege)
- 1 páros szál termelői vékony kolbász (csípős)
- 1 páros szál termelői vékony kolbász (méregerős)
A vékony kolbászok összetétele természetesen igény szerint variálható, lehet pl. 3 páros szál csemege, vagy 3 páros szál erős, ki mit szeret!
- 1 "kolbászmalac", ami csemege kolbászhús bélbe töltve, malac alakúra formázva, füstölve, olyan, mint amilyet égetett cukorból szoktak készíteni szilveszterkor!
- negyed kiló lángoló színű, illatos, termelői fűszerpaprika választhatóan édes vagy erős ízben
- 1 üveg Békési pálinka, amit szintén a hungarikumok sorába emeltek


A csomag tartalmát képezik még a Csabai Kolbászklub felajánlásából a következők:

- 1 db kolbászfesztiválos sapka
- 1 db kolbászfesztiválos "L"-es méretű, rövid ujjú póló
- 1 db többnyelvű kiadvány Békéscsabáról
- 1 db novelláskötet Nyemcsok László tollából - Elengedtem magam címmel
- 1 db csodálatos szakácskönyv, mely Békés megye disznótoros gasztronómiáját gyűjtötte csokorba, kezdve az itteni disznótoros szokásokkal, hagyományokkal, mely megyén belül is eltérő ám; valamint káprázatos, helyi disznótoros fogásokat mutat be ínycsiklandó fotókkal illusztrálva. A könyv különlegessége, hogy a Kolbászklub korábbi elnöke látta el kézjegyével, aki egy évvel ezelőtt hunyt el tragikus hirtelenséggel, így eszmei értéke pénzben talán ki sem fejezhető.
- s végül, de nem utolsósorban az igazi Csabai kolbász receptje Krajcsó Pál hentesmestertől :-)



A csomag országon belül bárhová postázható, a kolbászok "erőösszetétele" a nyertes szája íze szerint tetszés szerint variálható a csemegétől kezdve a lángoló erősig bezárólag :-)


2013. november 16., szombat

Almás, birsalmás, túrós pite



Van a városban egy remek rétesbolt. Ropogós tésztakéregben valószínűtlenül vastag töltelék lapul, legyen az mák, dió, alma, túró, bármi.

Sütnek egy túrós-gyümölcsös fajtát is, változatos gyümölcsökkel, nagyon finom!

Ez a rétes ihlette ezt a pitét, melyben két omlós tésztalap közé fűszeres almás-birsalmás réteg és könnyű túrókrém került, s a végeredménnyel egyszerűen alig tudtunk leállni :-)

Langyosan is nagyon finom - bár ekkor szinte lehetetlenség szeletelni -, de kihűlve talán még finomabb!






Almás, birsalmás, túrós pite


Hozzávalók egy kb. 18x24 cm-es tepsihez:


A tésztához:

  • 20 dkg liszt
  • 10 dkg hideg vaj (nálam most ugyanennyi kókuszzsír)
  • 5 dkg (por)cukor
  • csipet só
  • 1 tojás sárgája
  • 2-3 ek. jéghideg víz



Az almás töltelékhez:

  • 1 ek. vaj/kókuszzsír
  • 4 közepes, édes alma
  • 2 közepes birsalma
  • 1-2 ek. cukor (ízlés és az alma édessége szerint)
  • 1 tk. almás sütemény fűszer/mézeskalács fűszer
  • 1 púpos tk. keményítő
  • 0,5 dl víz
  • fél citrom leve



A túrókrémhez:

  • 25 dkg túró
  • 2 dl tejföl
  • 1 tojás + a tésztából kimaradt fehérje
  • 5 dkg cukor (illetve ízlés szerinti mennyiségben)
  • 1-2 ek. liszt
  • 1 ek. vaníliakivonat/1 cs. vaníliás cukor



A tésztával kezdjük, hisz hűlnie-pihennie kell. A fagyos vajat felkockázzuk, késes betétű robotgéppel néhány pillanat alatt morzsásra pörgetjük a liszttel. Hozzáadjuk a cukrot, a tojás sárgáját és a vizet, és gyors mozdulattal sima tésztává gyúrjuk.

Hűtőbe tesszük min. 30 percre, folpackba csomagolva.


Az almákat megmossuk, és falatnyi darabokra vágjuk. Citromos vízbe tesszük, hogy ne barnuljon. Egy serpenyőben megolvasztjuk a vajat/kókuszzsírt, a cukrot karamellizáljuk benne. Hozzáadjuk a birskockákat, pici vizet öntünk alá, és félig puhára pároljuk. Ekkor keverjük hozzá az almafalatokat, épp csak addig pároljuk, míg a keletkezett levét elfővi. Ízesítsük a fűszerkeverékkel, és adjuk hozzá a hideg vízben elkevert keményítőt, sűrítsük be 1-2 perc alatt, mint egy pudingot.

Hagyjuk langyosra hűlni.

A túrót keverjük el a tejföllel, ha nagyon szemcsés-rögös, botmixerrel keverjük krémesre. Adjuk hozzá a tojás sárgáját, a cukrot, a vaníliát, a lisztet, végül a fehérjék keményre vert habját is keverjük hozzá óvatosan.

Összeállítjuk a süteményt.

A tepsit kibéleljük sütőpapírral. Az omlós tésztát elfelezzük, az egyik tésztadarabot lisztezett munkalapon tepsi méretűre nyújtjuk. Rásimítjuk az almakrémet, az almakrém tetejére kenjük a krémes túrót, majd befedjük a másik, szintén tepsi méretűre nyújtott tésztalappal.

Tetejét megkenjük hideg tejjel, itt-ott megszurkáljuk, majd 180 fokos sütőben kb. 30 perc alatt aranyszínűre sütjük.

Hagyjuk minimum langyosra hűlni, mert a pudingos alma és a krémes túró is roppant lágy sütés után is, és nehezen szeletelhető - viszont nagyon finom...

Kihűlve gyönyörűen megszilárdul, prímán szelhető - és így is nagyon, de nagyon finom!





2013. november 13., szerda

Fetás-paradicsomos galette



Legutóbb nem sikerült megörökíteni a csodafinom vargányásat, most cserébe itt egy másik ízvilág, ami szintén nagyon-nagyon jó volt!

A galette tészta még mindig lenyűgöz, mennyire egyszerűen összeállítható, mennyire jó vele dolgozni - és mennyire jól variálható az ízesítése! Egy fárasztó nap után is simán bevállalható vacsorára, annyira gyors és könnyű!

Ez itt most egy minimál, friss paradicsom és lágy, sós feta, alatta a mélyben fokhagyma és friss bazsalikom... Míg sült... Olyan, de olyan illatokat árasztott...








Fetás-paradicsomos galette


Hozzávalók:

A tésztához:

  • 20 dkg liszt
  • 10 dkg vaj
  • 1 mk. só
  • 1 ek. kefír (natúr joghurt, tej)
  • 1 ek. hideg víz




A töltelék:

  • 1 tojás
  • 1 dl zsíros tejföl
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 8-10 levél friss bazsalikom (szárított is jó, ha nincs friss!)
  • 2-3 friss paradicsom
  • 10-15 dkg feta
  • só, bors



A hideg vajat elmorzsoljuk a lisztben (késes betétű robotgépben néhány pillanat csak), gyors mozdulatokkal összegyúrjuk a sóval, kefírrel, vízzel, és hűtőbe tesszük min. 1 órára. 

Akár reggel is összegyúrhatjuk, tényleg percek alatt kész, és este csak elő kell vennünk!

A töltelékhez a tejfölhöz keverjük a tojást, a zúzott fokhagymát, sózzuk (óvatosan a feta miatt), borsozzuk, és beletépkedjük a megmosott bazsalikomleveleket.

A paradicsomot vastagabb karikákra vágjuk, a fetát felszeleteljük.

A pihentetett tésztát sütőpapíron 3 mm vastagságú körlappá nyújtjuk, a sütőt előmelegítjük 180 fokra.

A tésztakorong közepére kenjük a fűszeres-tojásos tejfölt úgy, hogy a szélén maradjon üresen 2-3 ujjnyi rész! Felváltva kirakosgatjuk paradicsommal és fetával, majd a tésztaszéleket körbe-körbe felhajtjuk rusztikusan, ahogy a tészta adja magát - rögtön rájövünk majd, hogy működik!

Toljuk a forró sütőbe, és süssük készre kb. 20 perc alatt. A tészta picit barnuljon meg, és a tojásos-tejfölös töltelék is szilárduljon meg!

Sütőből kivéve hagyjuk kicsit hűlni, majd cikkekre vágva tálaljuk.










2013. november 11., hétfő

Narancsos-mézes kacsasült


Márton napra, liba helyett jobb híján - de nem volt panasz! Sőt! 

Reméljük, Szent Márton is elnéző lesz, és nem fogunk a jövő évben éhezni :-)

Neil Perry zseniális receptje picit módosítva, aki azt ígéri, a kacsa szaftos lesz, omlós, ízes, s ezután senki sem fog rettegni a kacsasütéstől!

Igazat mondott :-)





Narancsos-mézes kacsasült


Hozzávalók:

  • 4 kacsacomb/2 kacsamell és 2 kacsacomb
  • 2 ek. olaj
  • 4 db közepes mogyoróhagyma vagy 8 kicsi salotta vagy 2 nagy vöröshagyma
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 2 narancs meghámozva, kifilézve
  • 2 ek. méz
  • 1/2 tk. őrölt fahéj
  • 1/2 tk. őrölt koriandermag (opcionális)
  • 1 ágacska friss rozmaring
  • só, bors
  • 2,5 dl alaplé/víz



A kacsahúst megtisztítjuk, hájas bőrét éles késsel picit bevágjuk, a húsba már ne szaladjunk bele!

Nagyon forróra hevítjük egy serpenyőben az olajat, és a húst először bőrével lefelé, majd a másik oldalán is 2-2 percig sütjük. Meghintjük sóval, s egy tepsibe fektetjük őket egymás mellé.

A hagymát nagyobb darabokra vágjuk, a kacsából kiolvadt zsiradékon barnára pirítjuk. Ha sok zsír sült ki a húsból, öntsünk le belőle bátran!

Ha a hagyma megpirult, adjuk hozzá a fokhagymát, a mézet, a fűszereket, végül a narancsfiléket, 1 percig kevergessük erős lángon, majd öntsük fel az alaplével vagy a vízzel. Forraljuk fel, majd öntsük a serpenyő tartalmát a tepsiben várakozó kacsahúsra illetve köré.

A sütőt melegítsük elő 180 fokra, toljuk be a tepsit 10 percre, majd borítsuk le alufóliával, és pároljuk a húst 30-40 percig (a hús vastagságától függően).

Az elkészült húst emeljük ki a fűszeres-ízes párolóléből, szűrjük át, a sűrűjét is passzírozzuk át a szűrőn, majd takaréklángon forraljuk be a felére.

Párolt rizzsel vagy kuszkusszal, s a fűszeres mártással tálaljuk.

Egy pohár jó bort készítsünk kézközelbe :-)






2013. november 9., szombat

Almás-csirkemájas pite, hájas tésztából



A diós levelek után következzék egy főétel a hájas tésztából!

Max Szigetházija volt a kiindulási alap, ami már nálam is többféle ízvilágban szerepelt, s most töltelékként a csirkemájas bagett csodás raguja és friss alma került bele.

Remek lett! Szaftos, ízgazdag, a tészta nem ázott el, ropogós volt és leveles, az alma éppen csak roppanósra párolódott a tésztakalap alatt - sok-sok dicséretet kaptam érte :-)





Almás-csirkemájas pite, hájas tésztából


Hozzávalók:

  • 1/2 adag hájas tészta (egy adag fagyasztott leveles tészta)
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 1-2 szál sárgarépa
  • 50 dkg csirkemáj
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 2-3 ek. mustár
  • 2 ek. ketchup
  • 1 ek. méz
  • 2-3 ek. tejföl
  • só, bors
  • 2-3 közepes alma
  • a tetejére 1 tojás



A vöröshagymát vékony karikákra vágjuk, kevés olajon üvegesre pároljuk. A répát meghámozzuk, gyufaszál vastagságú csíkokra vágjuk, a hagymára dobjuk, néhány percig erős lángon kevergetve megpirítjuk.

Belekeverjük a mustárt és ketchupot, néhány pillanat alatt átkavarjuk, hogy e két ízesítő is "megpiruljon".

Hozzáadjuk a megtisztított, falatnyi darabokra vágott csirkemájat. Tartsuk erős lángon, s kavargassuk addig, míg a keletkezett levét teljesen el nem főtte. Adjuk hozzá a mézet, a tejfölt, zúzott fokhagymát, sót és borsot, és hagyjuk, míg a tejföl engedte folyadék is teljesen el nem párolog.

Krémes, sűrű, ízes mártást kell kapnunk, melyet langyosra hűtünk.

A tésztát 2/3-1/3 (nagytestvér-kistestvér) arányban elvágjuk. A nagyobbik tésztadarabot lisztezett munkalapon 3-4 mm vastagságúra és kör alakúra nyújtjuk, s kibélelünk vele egy 22 cm átmérőjű kapcsos tortaformát úgy, hogy körben viszonylag magas pereme is legyen - ezt fogjuk megtölteni. 

A tortaforma alját előzőleg sütőpapírral béleljük ki!

A tésztafészekbe kanalazzuk az ízes májragut, a tetejére halmozzuk a hámozott, falatnyi kockákra vágott nyers! almát.

A kisebbik tésztadarabot kör alakúra nyújtjuk, befedjük vele a májas-almás pitét. Tetejére éles késsel vágjunk kicsi lyukat pl. kereszt alakban, hogy a sütés közben keletkező gőz eltávozhasson.

Kenjük le egy egész, elhabart tojással, és 180-200 fokosra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. Most is nagyon fontos, hogy a sütőt alaposan melegítsük elő, nehogy szalonnássá váljon a tészta!

Sütőből kivéve formában hagyjuk hűlni 10 percig, majd kapcsoljuk le a tortaforma karimáját.

Tortaszerűen, cikkekre vágva, friss saláta kíséretében tálaljuk.

Csodafinom :-)





2013. november 6., szerda

Diós levél - hájas tésztából



Mi más is készülhetett volna először a hájas tésztából, mint diós levél?

Mi mindig két ízben sütöttünk hájas süteményt: házi szilvalekvárral, amit vagy egyszerűen csak félbehajtottunk, mint egy könyvet, vagy kiflivé hajlítottunk; illetve főzött diókrémmel, aminek csak és kizárólag ilyen lehetett a formája :-) 




Erősen nosztalgiáztam is, míg formáztam és tepsire rakosgattam... És a végeredmény olyan lett, mint amit Mamával sütöttünk: nem nyílt szét túlságosan, de látszott, milyen szép leveles, könnyű lett és hihetetlen ropogós, és a diókrém is nagyon finom volt. 

Csak ettük egyik "levelecskét" a másik után...

Próbáljátok ki :-)





Diós levél - hájas tésztából


Hozzávalók:

  • 1/2 adag hájas tészta (vagy egy csomag bolti leveles)
  • 15 dkg dió
  • 5-10 dkg cukor (ki milyen édesszájú)
  • 1 közepes alma
  • 1-2 tk. rumaroma (avagy természetesen rum, kinek mi van kézközelben)
  • 1 késhegynyi őrölt fahéj
  • a kenéshez 1 tojás



A töltelékkel kezdünk, hisz picit hűlnie kell.

A diót ledaráljuk. Összekeverjük egy lábaskában a cukorral, és annyi hámozott almát reszelünk hozzá (szálasra, a reszelő durva fokán), hogy összekeverve nedves, de ne összeálló masszát kapjunk.

Tegyük tűzre, takaréklángra, s kevergessük néhány percig, míg megcsapja orrunkat az illata. Ekkorra az alma pont annyi nedvességet fog ereszteni a hő hatására, ami tökéletesen összefogja a diókrémet, s nem fogja eláztatni a tésztát, nem fog kifolyni a töltelék sütés közben. Ha véletlenül sok lett az alma, tegyünk még hozzá darált diót, esetleg zsemlemorzsát/süteménymorzsát.

Ízesítsük pici fahéjjal és rummal/rumaromával szájízünk szerint, majd hagyjuk langyosra hűlni.

A hájas tésztát lisztezett munkalapon kinyújtjuk kb. 3 mm vastagságúra, és éles késsel vagy pizzavágóval vágjuk fel négyzetekre. 

Minden négyzet közepére halmozzunk egy púpos teáskanálnyi diókrémet. Hajtsuk össze a négyzet két szemben lévő sarkát, hogy háromszöget kapjunk, a tésztaszéleket két ujjunkkal gyengéden csipkedjük össze. 

A háromszög két sarkát tegyük egymásra és nyomkodjuk is össze, így kapjuk meg a levélke formát.

A kis süteményeket kenjük le felvert tojással ügyelve arra, hogy ne folyjon le a tészta összecsipkedett szélére, mert akkor nem fognak a levelek elválni egymástól, nem lesz könnyű és levegős.

A sütőt melegítsük elő a legmagasabb hőfokra, a forró sütő is nagyon fontos! Így amint bekerül a tepsi a sütőbe, a hájnak nem lesz ideje olvadozni és szalonnássá változtatni a tésztát, hanem kisül a rétegek közül, így válik a végeredmény levelessé, ropogóssá!

Süssük aranybarnára a süteményt kb. 20-25 perc alatt, ez sütőfüggő, kié mennyire melegszik fel, 15 perc után már bátran ránézhetünk, hogy áll!

Hagyjuk őket langyosra hűlni.

Tüllernyővel letakarva (sőt takarás nélkül!) másnap is nagyon finom, ne zárjuk le légmentesen, mert megpuhul - és úgy már nem az igazi!





2013. november 3., vasárnap

Hájas tészta egyszerűen, lépésről-lépésre



Lassan, de biztosan közelít a disznóvágások ideje, még ha a hőmérő mostanában meghökkentő módon közel 20 fokot is mutat. De jönnek majd a csikorgó napok, disznóvisítástól hangos hajnalok, s ha lehetőség nyílik rá - szerezzetek hájat :-) 

Mert a hájas tészta utánozhatatlan!

Mumusként és hatalmas, egész napos "maceraként" gondolnak rá sokan, s bizony, én magam is úgy emlékeztem rá, hogy tésztagyúrástól az illatozó süteményig akár 5 óra is eltelt alkalmanként.

Most mutatok egy végtelenül egyszerű, elronthatatlan és garantáltan sikeres módszert, ami már többször bizonyított (itt, itt és itt), s ezzel a módszerrel rövid idő alatt 16 rétegű tésztát készíthetünk - amit aztán bármire használhatunk, hisz a tészta alapvetően semleges ízű. 

Érdemes nagy mennyiségben nekigyürkőzni, a kész tésztát feldarabolni, s a darabokat fagyasszuk le egyesével. 

Milyen jó lesz majd később előkapni, kiolvasztani és készíteni belőle valami finomságot :-)





Hájas tészta


Hozzávalók:

  • 50 dkg tisztított háj ledarálva
  • 1 kg liszt
  • 3 tojás sárgája
  • 4-5 dl tej
  • 3 ek. ecet (10%-os)
  • 3 dkg élesztő
  • 5 dkg cukor
  • 1 mk. só



A szobahőmérsékletű hájat összegyúrjuk az 1 kg lisztből elvett 15 dekányi liszttel, félretesszük hűvös helyre, de ne a hűtőbe!

A három tojássárgáját, a tejet, ecetet, 85 dkg lisztet, cukrot, sót, élesztőt így, a felsorolás sorrendjében (a sót az élesztőtől távol!) kenyérsütő gép üstjébe pakoljuk, dagasztjuk-kelesztjük. A tejet érdemes 4 dl-vel kezdeni és apránként adagolni a maradékot, nehogy nagyon lágy legyen a tészta!

Ha a tészta megkelt, finoman átgyúrjuk, és lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtjuk.




Rákenjük a liszttel összegyúrt hájat egyenletes vastagságban, mindenhol fedje a tésztát. Fontos, hogy a kelt tészta és a lisztes háj egyforma hőmérsékletű legyen!




A tésztát bevágjuk a fotón látható módon.



Hajtogatjuk.

Először a tészta négy sarkát hajtjuk egymásra, egyiket a másik tetejére.




Aztán a középső tésztadarabokat hajtjuk a kupac tetejére - máris készen van 8 réteg!




Letakarva hagyjuk pihenni 15-20 percig.

A tésztát ezt követően újra kinyújtjuk téglalap alakúra lisztezett munkalapon, ismételten csak bevágjuk a korábbi módon, hajtogatjuk, ahogy az előbb - s voltaképpen készen is vagyunk a 16 rétegű élesztős hajtogatott tésztával!




Nyújtsuk ki nem túl vékonyra, kb. 2-3 cm vastagságúra, s vágjuk szét 3 vagy 4 egyforma darabra. Ezeket a darabokat aztán csomagoljuk egyesével folpackba vagy nylonzacskóba, s tegyük fagyasztóba.

Természetesen a tészta a második hajtogatást és nyújtást követően rögtön felhasználható azon frissiben is - majd mutatom, hogy nálunk mi készült belőle :-)

Sok sikert, csak bátran!