A krumplifőzelék egy másik arca, egészen más, mint amit mi megszoktunk: a babéros, paprikás-tejfölös fajta, és egész más ízvilág, mint ez itt.
A krumpli tejben és tejszínben fő puhára, a medvehagyma a végén pedig csoda frissre, tavaszira hangolja az egészet, nagyon szerettük!
No és a feltét: ropogós. Ropogósnak nevezzük azokat az ételeket, melyek alapja minden esetben egy igen keményre főzött besamelmártás, tojássárgájával dúsítva, tetszés szerinti hozzávalókkal "jelleget adva neki", majd kroketté formázzuk, panírozzuk, kisütjük.
A jelleget adó anyag bármi lehet: sajt, sonka, gomba, zöldségek, főtt tojás, millióképpen variálható aztán a repertoár.
Főzelékekhez nagyszerű feltéteket készíthetünk így, de egy salátával, majonézzel, esetleg sült krumplival önálló fogássá is avanzsálhat!
Akkor hát a recept.
Tejszínes-medvehagymás krumplifőzelék sonkaropogóssal
Hozzávalók:
- 80 dkg krumpli
- 1 fej vöröshagyma
- 2 dl tej
- 2 dl tejszín
- 6-8 levél medvehagyma
- só, bors
A sonkaropogóshoz:
- 5 dkg vaj
- 3 ek. liszt
- 1,5 dl tej
- 20-25 dkg főtt, darált sonka/tarja
- 2 tojás sárgája
- (frissen) őrölt bors
Panírozáshoz, sütéshez:
- liszt
- a ropogósból kimaradt 2 fehérje
- zsemlemorzsa
- olaj
A vöröshagymát vékony karikákra vágjuk, kevés olajon üvegesre pároljuk. A krumplit meghámozzuk, vékonyra felkarikázzuk, a hagymához adjuk. Felöntjük tejjel és tejszínnel, sóval ízesítjük, és puhára főzzük. Ha a krumpli megpuhult, kiveszünk belőle 2-3 merőkanálnyit, és botmixerrel pépesre zúzzuk, majd visszaöntjük a főzelékalapba - önmagával sűrítjük.
Hozzáadjuk a megmosott, finomra vágott medvehagymát, 1-2 percig takaréklángon forraljuk. Kóstoljuk meg, ha kell, ízesítsük még sóval, borssal.
A ropogóshoz a vajon világosra pirítjuk a lisztet, felöntjük tejjel, gyorsan simára keverjük, rövid ideig kevergetve főzzük. Ne ijedjünk meg, tényleg ilyen "betonkeménynek" kell lennie! Langyosra hűtjük, majd hozzákeverjük a tojások sárgáját, a darált sonkát, őrölt borssal ízesítjük. A sonka miatt szerintem sózni nem szükséges.
A sonkás masszából kis kroketteket formálunk, majd hagyományos módon bepanírozzuk: liszt, tojás, zsemlemorzsa, végül bő, forró olajban aranyszínűre sütjük. Papírtörlőre emeljük, hogy a felesleges zsiradékot magába szívja, majd a tejszínes krumplifőzelékkel tálaljuk.
Ihlet módosításokkal: Nők Lapja Konyha 2012. április
Ez isteni finom lehet, nagyokat nyelek most így ebéd előtt:) Sonkaropogóst még soha nem készítettem, de ami késik, az ugye, nem múlik...
VálaszTörlésTejben még sosem főztem a krumplit. Egy próbát megér!
VálaszTörlésMicsoda nagy ötlet, medvehagymás krumplifőzelék, nagyon tetszik!!! Én tejes habarással szoktam besűríteni, de eszembe nem jutott volna, tejben-tejszínben megfőzni. Kifogom próbálni.:)
VálaszTörlésLátom, nálad is sikert aratott:))) Én nagyon szeretem a krumplifőzeléket. Családom többi tagja kevésbé, de ebben a változatban mindenki szívesen megette...
VálaszTörlés