2009. szeptember 30., szerda
Oscar :-)
Színpompás saláta
- fél fej jégsaláta
- 1 db pritamin paprika
- 2-3 paradicsom
- 2 szál sárgarépa
- 2 szál újhagyma
- 1-2 kisebb fürt szőlő
- 5-10 dkg sajt
- opcionálisan balzsamecet és/vagy méz
A zöldségeket-gyümölcsöket megmossuk. A salátát cafatokra tépkedjük, a paprikát és a paradicsomot felkockázzuk.
2009. szeptember 29., kedd
Sajtos Hokkaido kalács
- 15 dkg tejszín
- 25 dkg tej
- 1 tojás
- 60 dkg liszt
- 2,5 dkg élesztő
- 2 kk. cukor
- 2 kk. só
- 10 dkg füstölt (vagy egyéb karakteres ízű) sajt
Ha megkelt, alaposan átgyúrjuk, s lisztezett munkalapon 4 részre vágjuk.
2009. szeptember 27., vasárnap
VKF!XXVIII. - Csokoládés-mazsolás sajttorta
Sütikben valamiért nem szeretem a szőlőt. Hideg krémekbe még csak-csak, de a hőkezelés hatására nekem már nem az igazi. Így böktem a mazsolára, hisz süti nélkül nincs hétvége, ráadásul passzol a VKF! témájához is!
A sajttortát mindketten nagyon szeretjük. Ahhoz képest, milyen vastag a krémje, mégis egy könnyed, légies desszert. Ez most kakaós keksztalapzaton üldögél, a krémben csokoládé és mazsola rumaromával aláhúzva, tetején tejszínes csokoládéréteg. Hát, élni tudni kell :-DD
Csokoládés-mazsolás sajttorta
Hozzávalók:
A morzsás alaphoz:
- 18-20 dkg omlós keksz (18 dkg-s zacskót találtam a boltban)
- 2 ek. cukrozatlan kakaópor
- 2 ek. cukor
- 15 dkg vaj/margarin
Krém:
- 50 dkg mascarpone/ricotta/natúr krémsajt
- 1-2 dl tejföl
- 8-10 dkg cukor
- 3 tojás
- 5 dkg csokoládé
- 5 dkg mazsola
- 1-2 tk. rumaroma
Tetejére:
- 10 dkg étcsokoládé
- 1 dl tejszín
Míg sül, összedobjuk a krémet. A sajtot kikeverjük a tejföllel (savósságától függ, mennyit igényel!), a cukorral, a tojások sárgájával, az apró kockára vágott csokoládéval és a beáztatott mazsolával. Ízlés szerinti rumaromával ízesítjük (nem hígítja fel a krémet). A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan a sajtkrémhez keverjük.
Rákanalazzuk az elősütött kakaós kekszalapra, s alacsonyabb hőfokon kb. 45-50 percig sütjük. Sütőből kivéve langyosra hűtjük.
A csokoládémázhoz a tejszínbe tördeljük a csokit, mikróban 2-3 perc alatt összeolvasztjuk. Alaposan kikeverjük, kicsikét hűlni hagyjuk, majd a torta tetejére öntjük. Néhány órára vagy egy éjszakára hűtőbe tesszük, majd tortaszerűen szeleteljük.
VKF!XXVIII. - Saláta szőlővel, mézes-balzsamos sonkával...
Réges-régen voltam már szüreten, még gyerekként. Papa művelt egy szál magában egy durván 1000 m2-es szőlőültetvényt! 1000 m2, most gondolok bele! S egyedül csinált benne mindent! Kapálást, kötözést, kaccsolást, permetezést, szépen dolgozgatott benne :-) Otelló szőlő termett a tőkéken. Amikor eljött az ideje - akkoriban ez még októberre esett -, papa telefonált, hogy hahó, megérett a szőlő, hétvégén szüret!
Ilyenkor a család kapta magát, és indultunk. Vödrökkel, hordókkal, metszőollókkal felszerelkezve vágtunk neki, s bizony egész napos móka volt, mire leszedtük a temérdek szőlőt! Itthon a férfiak lezúzták, majd kipréselték, és a mustot az előzőleg gondosan előkészített hordókba töltötték. Az októberi szüret után november végén - december elején már kóstolható volt az újbor. Bíborszínű, illatos, zamatos vörösbor :-) Papa most itt ül mellettem, és emlegetjük a hajdani szüreteket :-)
Elmúltak azok az idők, most már csak a ház körüli lugasokon és a kerti tőkéken teremnek a szőlők, inkább friss fogyasztásra, mint bornak. Az Otelló szőlő télire is tartósítható volt: papa két fürtöt madzagra kötött, s felakasztotta a kamrában egy szegre. Akár karácsonykor is élvezhető volt a friss szőlő! Nem holmi import spanyol, de nem ám!
Első körben egy diétásnak éppen nem nevezhető, de annál finomabb salátával készültem. Eredetileg Stahl recept, de kissé átkomponáltam, mert bizonyos alkatrészeihez nem jutottam hozzá. Csirkemáj helyett házi sonka került bele, és sherry helyett fehérbor. Panasz nem érte a ház elejét, Zuram érdeklődött, vajon van-e még belőle, mert állati finom lett!
Saláta szőlővel, mézes-balzsamos sonkával, bundáskenyérrel
Hozzávalók:
- 4 szál újhagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 20 dkg (házi) füstölt sonka
- 1 dl fehérbor
- 1 tk. balzsamecet
- 1-2 tk. méz
- 1 kisebb fürt szőlő (30 dkg)
- 4 szelet kenyér
- 4 tojás
- olaj
- tetszés szerinti saláta, nálam jégsaláta
A hagymát felkarikázzuk, pici olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, s amint megérezzük az illatát, rádobjuk a sonkakockákat. Kevergetve sütjük néhány percig, majd mézzel, balzsamecettel ízesítjük, s felöntjük a borral. A szőlőt leszemezzük, a sonkához adjuk. A serpenyő tartalmát innentől már nem kevergetjük, csak rázogatjuk, kb. 5 perc alatt gyönyörűen összesimulnak az ízek.
Míg sül a sonka, hagyományos módon kisütjük a bundáskenyereket.
Egy fél fej salátát megmosunk és cafatokra tépkedünk.
Tálalhatunk is! A salátacafatokra tesszük a bundáskenyér szeleteket, melyekre ráhalmozzuk a szőlős-sonkás ragut. Egyszerűen mennyei ízkombináció!
A maradék fehérborral öblítsük le a vacsoránkat :-)
2009. szeptember 25., péntek
Sertésraguleves aszalt szilvával
- 40 dkg sertéshús (comb, lapocka)
- 1 fej vöröshagyma
- 3-4 szál sárgarépa
- 2 szál petrezselyem
- 1 kis fej karalábé
- 1 cikk zeller
- 2 dl tejföl
- 1 ek. ételkeményítő
- 15 dkg aszalt szilva
- só, bors
2009. szeptember 24., csütörtök
Sonkás-gombás rakott palacsinta
- 2 tojás
- 2 dl tej
- 3,5 dl szóda/ásványvíz
- 20 dkg liszt
- csipet só
- 1 ek. olaj
- 1 kis doboznyi konzerv gomba
- fél fej lilahagyma/vöröshagyma
- 1 nagy doboz tejföl
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 25 dkg sonka
- só, bors
2009. szeptember 23., szerda
Rozmaringos sertésoldalas sajttal töltött krumplival
Időhiánnyal küzdő háziasszonyok figyelmébe ajánlom, mennyire jól előkészíthető!
Rozmaringos sertésoldalas és sajttal töltött krumpli
Hozzávalók:
- 1 kg oldalas
- 1 fej fokhagyma
- 2 ágacska rozmaring
- só, bors
Köret:
- 8 db körülbelül azonos méretű krumpli
- 10 dkg trappista sajt
- 10 dkg füstölt sajt
- 1 tojás sárgája
- 2 ek. liszt
- 0,5 dl tej
- só, bors, szerecsendió
Az oldalast megmossuk, csontjai mellett feldaraboljuk, bedörzsöljük sóval, borssal. Tepsibe rakosgatjuk, mellédobjuk a fokhagymagerezdeket és a rozmaringágat, majd kevés vizet aláöntve, fólia alatt puhára pároljuk (kb. 1 óra). A fóliát levéve róla pirosra sütjük.
A körethez héjában megfőzzük a krumplit, meghámozzuk, hűlni hagyjuk. Ha kihűlt, óvatosan kettévágjuk, és kiskanállal vagy karalábévájóval kikanyarítjuk a belsejét úgy, hogy kb. fél cm vastag oldala maradjon.
A sajtokat lereszeljük, óvatosan sózzuk (a füstölt sajt sós!), borsozzuk, pici szerecsendióval ízesítjük, összeforgatjuk a liszttel. Hozzáadjuk a tojás sárgáját és a tejet, jól összekeverjük. Ezzel a sajtos masszával töltjük be a kivájt krumplicsónakokat, s forró sütőben 20-25 perc alatt aranyszínűre sütjük.
Hagyjuk picit hűlni, mert tűzforró a belseje! Köretként is pompás, de salátát kínálva mellé akár egytálételként is megállja a helyét! Különleges, finom!
2009. szeptember 22., kedd
Gyuvecs
Mit adott fel? Gyuvecs! Erről már olvastam a bolgár útikönyvben, s persze mindig volt valami más helyette, nem kóstoltuk, amikor a helyi konyha közelében voltunk. Megtetszett, nekiláttam. Sok zöldséges, kevés húsos, rizses fogás. Összetettségéhez meglepően könnyű étel!
Jótanács: érdemes akkor hozzáfogni, amikor van maradék pörköltünk :-) Álcázásnak is tökéletes - a pörkölt új arca, s ezzel az egyetlen fogással nem koszoljuk össze a fél konyhát... És a benne lévő edényeket...
Gyuvecs
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 40 dkg színhús (sertés, csirke, pulyka)
- 30 dkg paprika
- 5-6 fej paradicsom
- 1 közepes padlizsán
- 2,5 dl rizs (nyersen)
- 1 nagy pohár tejföl
- só, bors, pirospaprika
A padlizsán két végét levágjuk, 1 cm vastag karikákra vágjuk, fél órára besózzuk. Utána leöblítjük, papírtörlővel leitatjuk a nedvességet, majd parányi olajon mindkét oldalát megsütjük.
A paprikát karikákra vágjuk, s a padlizsán serpenyőjében megfonnyasztjuk.
Felkarikázzuk a paradicsomot, és megfőzzük a rizst.
Ennyi előkészítő munka után összeállítjuk a gyuvecset. A fele mennyiségű rizst kikent forma/tepsi/jénai aljára simítjuk, megpakoljuk a padlizsánkarikákkal és a megfonnyasztott paprikával, megsózzuk. Rásimítjuk a pörköltet, szaftjával együtt, melyet aztán beborítunk a felkarikázott paradicsommal.
Ráhalmozzuk a maradék rizst, s az egészet bevonjuk a tejföllel.
Forró sütőben 25-30 perc alatt összesütjük. Kockára vágva tálaljuk.
2009. szeptember 21., hétfő
BB - brindzás briós
Ez is ilyen. Edit barátném küldött egy linket, rajta a briós, gyönyörű fázisfotókkal. Jött, látott, győzött. Még aznap este megsütöttem vacsorára - Zuram aléltan falta :-DD
A tészta rendkívül jó alapanyag, öröm vele dolgozni! Megéri kísérletezni vele mind sós, mind édes irányban - foszlós, puha, másnap is friss! Itt és most sajttal, brindzával, oregánóval... Míg sült, olyan, de olyan illatok terjengtek!
BB - brindzás briós
Hozzávalók:
- 3 dl tej
- 14 dkg vaj/margarin
- 2 tojás sárgája
- 60 dkg liszt
- 2,5 dkg élesztő
- 2 tk. cukor
- 2 kk. só
Töltelék:
- 4-5 dkg vaj
- 10-15 dkg sajt
- 10 dkg brindza/juhtúró
- morzsolt oregánó
Ha megkelt, átgyúrjuk, majd lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtjuk. Megkenjük olvasztott vajjal, ráreszeljük a sajtot, rámorzsoljuk a juhtúrót, meghintjük oregánóval. Félbehajtjuk, kicsit összenyomkodjuk.
Éles késsel csíkokra vágjuk, spirál alakban megcsavarjuk, majd brióst kanyarítunk belőle. Sütőpapírral borított tepsire ültetjük őket, 20 percig kelni hagyjuk.
Megkenjük a maradék tojásfehérjével, s előmelegített sütőben aranyszínűre sütjük.
2009. szeptember 20., vasárnap
Capuccino brownie
A brownie pedig egy fullcsokoládés szerzet, magától értetődik, hogy egyik kedvencem! Ettük már fagylalttal és meggyöntettel - töltetlenül.
Egy román hölgy blogján pedig rámköszönt egy kávés-krémtúrós változata, s Edit barátném rögtön le is fordította nekem :-) Isteni... Csokoládés-mandulás tészta, fahéjas krémtúróval és csokoládémázzal... Nem ragozom, mutatom!
Capuccino brownie
Hozzávalók:
- 12 dkg étcsokoládé
- 8,5 vaj
- 1 ek. főzött kávé
- 10 dkg cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 2 tojás
- 5 dkg liszt
- 5 dkg őrölt mandula
- csipet só
- 1 kk. sütőpor
Krémtúró:
- 15 dkg túró
- 1 ek. tejföl
- 4 dkg vaj
- 2-3 ek. porcukor
- 2 cs. vaníliás cukor
- 1/2 kk. fahéj
- 8 dkg étcsokoládé
- 2 dkg vaj
- 1-2 ek. főzött kávé
A csokoládét összeolvasztjuk a vajjal és a kávéval - gőz fölött vagy mikróban, alacsony teljesítményen. Langyosra hűtjük, majd kikeverjük a cukorral és a vaníliás cukorral. Egyenként hozzáadjuk a tojásokat, s fényesre kavarjuk.
Hozzáadjuk a lisztet és az őrölt mandulát, a sütőport és a sót, majd sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük, és 180 fokon 25 percig sütjük.
A karimát lepattintva róla kihűtjük.
Elkészítjük a krémtúrót: a hozzávalókat késes betétű robotgéppel vagy mixerrel krémesre-habosra kavarjuk, majd a kihűlt tészta tetejére simítjuk. Kis időre hűtőbe tesszük, hogy a krém kissé megszilárduljon.
A mázhoz összeolvasztjuk a csokoládét, a vajat és a kávét, kicsit hűlni hagyjuk, majd a krémtúró tetejére csurgatjuk, óvatosan elsimítjuk.
Hűtőben kidermesztjük.
2009. szeptember 19., szombat
Rántott hal diós-kakukkfüves bundában
Ezúttal halat rántottam, tengeri halfilét. Úgy ráéheztem... Aztán a kezembe került egy Nők Lapjából archivált (kitépett) oldal, ahol különféle rántott hús variációk voltak. Ott szerepelt a dió-kakukkfű kombó. A kakukkfüvet eleve imádom, pipa. Dió, picit megpirulva? Jöhet, pipa! A kettő együtt? Hmmmmmmm...
Pasztell ízű krumplifőzelékkel ettük, hogy minél jobban érvényesüljön a hal zamata.
Rántott hal diós-kakukkfüves bundában
Hozzávalók:
- 1 kg halfilé
- liszt
- 2-3 tojás
- zsemlemorzsa
- 2 marék dióbél
- 1 tk. kakukkfű
- só, bors
- sütéshez olaj
A halfilét megmossuk, leszárítjuk, besózzuk.
A zsemlemorzsához keverjük a durvára darált diót és a kakukkfüvet, alaposan összekeverjük.
Hagyományos módon bepanírozzuk: liszt, tojás, fűszeres zsemlemorzsa.
Ujjnyi olajat forrósítunk, s közepes lángon oldalanként 2-2 perc alatt aranyszínűre sütjük a halszeleteket. Vigyázzunk rá, nehogy nagyon megpörkölődjön, mert a dió keserűvé válik! Szépen, egyenletesen, közepes tűzön.
Papírtörlőre szedjük, és tetszőleges körettel tálaljuk.
2009. szeptember 18., péntek
Sültpaprika krémleves...
Mindenféle rafinált fűszerezéstől mentes krémes, lángoló színű leves, melyben ott a paradicsom frissessége, a sült paprika zamata, s az egészet a sült fokhagyma íze teszi kerek egésszé.
Sültpaprika krémleves
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 3-4 db kápia vagy pritamin paprika
- 4 db közepes paradicsom
- 1 fej! fokhagyma
- só, bors, 1 kk. cukor
A paprikákat parázs felett vagy gáztűzhely sütőjében feketére sütjük. Nájlonzacskóba téve pihentetjük 15-30 percet, utána héja könnyedén lehúzható. Félretesszük felhasználásig.
A paradicsomok alján kereszt alakú bemetszést ejtünk éles késsel, majd forró vízbe mártjuk 2 percre. Lehúzzuk a héját, 4 darabra vágjuk, félretesszük.
A fokhagymafejet megskalpoljuk – a gerezdek tetejéről levágunk egy kicsi részt úgy, hogy maga a gerezd egyben maradjon. Forró sütőben kb. 30 percig sütjük, ennyi idő alatt a fokhagyma édesen krémesre szelídül, húsa kikanalazható a héjából.
Mindezen előkészületek után jöhet a levesfőzés! A vöröshagymát finomra vágjuk, 1-2 evőkanálnyi olajon megpároljuk. Rádobjuk a paradicsomgerezdeket és a megsütött paprikaszeleteket, kevés vizet aláöntve addig főzzük, míg a paradicsom megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a sült fokhagymagerezdeket, összeforraljuk, majd botmixerrel krémesre zúzzuk. Ha nagyon sűrűnek találjuk, hígítsuk vízzel tetszés szerint.
Sóval, borssal, pici cukorral ízesítjük, s kiforraljuk.
Amennyiben tovább forraljuk és besűrítjük, remek spagettiszósz-alapot kapunk eredményül!
2009. szeptember 17., csütörtök
Zakuszka
Edit receptje, mely első kóstoláskor azonnal magával ragadott, és tudtam, hogy ha törik, ha szakad, ezt nekem is meg kell csinálnom, hogy újra érezzem az ízét!
A munkát érdemes elaprózni, tekintettel a mennyiségre. Így ha apránként megcsináljuk a munkafázisokat, két óra alatt végzünk az egész főzéssel. Ebből egy órán át a sütőben ül a fazék munka nélkül :-)
Fél adagnyit készítettem, ennyiből 5 liternyi lett - a kalkulálás végett írom. A kész remekmű felhasználása már csak fantázia kérdése: pirítósra, friss kenyérre, ropogós zöldséget mártogatni bele, főtt tészta mártásaként...
Zakuszka
6 kiló padlizsán
6 kiló kápia vagy pritaminpaprika
1 kiló hagyma
1 l kész, házi paradicsomlé
1 l olaj
só, ízlés szerint
1 kk. szemes bors
2 db babérlevél
1-2 ek. méz
ízlés szerint 5-6 gerezd fokhagyma
Megsütjük a padlizsánokat. Ideális parázs felett, meg-megforgatva, feketére, ennek hiányában tökéletes gáztűzhely sütőjében is. Alufóliával béleljünk ki egy nagy tepsit (nem kell utána csiszatolni az esetleg kifolyt levet), fektessük rá a padlizsánokat, szurkáljuk meg 1-2 helyen. Forró sütőben süssük mindaddig, míg héja meg nem ráncosodik, illetve feketére nem sül. Félidőben érdemes egyet fordítani rajtuk. Ha langyosra hűlt, lehúzzuk a héját, majd deszkára téve lecsepegtetjük.
Ha nem dolgozunk vele aznap tovább, zacskóba dugjuk, és a mélyhűtőbe tesszük felhasználásig.
Hasonlóképpen járunk el a paprikákkal is, mint a padlizsánnal. Ha héjuk feketére sült, azon forrón tegyük őket nájlonzacskóba, s hagyjuk saját gőzében puhulni 15-30 percet. Héja ezután könnyedén lehúzható. Lecsepegtetjük, s vagy mélyhűtőbe tesszük, vagy továbbdolgozunk vele.
Amikor hozzálátunk a zakuszkafőzésnek, ledaráljuk a hagymát/almareszelőn lereszeljük, és az olajon üvegesre dinszteljük. Nem szabad pirítani!
A padlizsánt és a paprikát is ledaráljuk – késes betétű robotgéppel vagy húsdarálóval, külön-külön.
A megpárolt hagymára dobjuk a padlizsánt, picit összerotyogtatjuk, hozzáadjuk a paprikát, végül a paradicsomlevet. Ekkor tesszük bele a sót, babérlevelet és a borsot is. Kevergetve felforraljuk, majd a fazekat levéve a tűzről berakjuk a sütőbe – fedő nélkül.
Lassú tűzön egy órán keresztül sütjük, teendő nincs vele!
Ha letelt az egy óra hossza, kivesszük a sütőből, átkavarjuk, megkóstoljuk. Ízlés szerint sózzuk, és most csurgatunk bele 1-2 evőkanál mézet, ezt is ízlés szerint. Adjunk hozzá mésfél kk. tartósítószert (Na-benzonát pl.) és üvegekbe töltjük.
Lezárás után az üvegeket fejük tetejére állítjuk pár percre, majd plédekbe jól betakarva hagyjuk kihűlni (szárazdunszt).
2009. szeptember 16., szerda
"Lebkuchen" Évától, avagy elkárhozás
Az íze... Az a fajta mézes szívecske, amit szerintem csak karácsony környékén lehet kapni a boltokban, ilyen-olyan lekvárral töltve, csokival bevonva. Vagy csak nem néztem szét alaposan. De most már nem is kell nézelődnöm, mert itt a tökéletes alternatíva!
Éva ötlete megfontolandó: szívecske szaggatóval kiszúrjuk, csokiba mártjuk, és megajándékozunk vele valakit - hatalmas örömet okozva!
Vigyázat! Ránézésre is 2 kg plusz!
"Lebkuchen" Évától
- 5 dl liszt
- 3 dl cukor
- 3 dl tej
- 10 ek sárgabarack lekvár
- 2 kk szódabikarbóna
- 2 kk fahéj
- 20 dkg (ét) csoki
- 8 ek sárgabarack lekvár
- 10 dkg (ét) csoki
- 8 dkg margarin
- 3-4 csepp étolaj
A tészta hozzávalóit a leírt sorrendben összekeverjük. A felét kikent-lisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, s addig sütjük, amíg a teteje megszilárdul.
Közben gőz fölött felolvasztjuk a 20 dkg csokit, belekeverjük a lekvárt, majd ezt a tölteléket a megsült tésztára kenjük. A töltelékre ráöntjük a tészta másik felét, és visszatesszük a 180 C-os sütőbe olyan 20-25 percre.
Ha kihűlt, tetejét bevonjuk csokimázzal, Éva ötlete szó szerint, tuti működőképes! A margarint egy edényben felforrósítjuk (akkor jó, ha már forr), majd tűzről levéve beledobjuk a csokikockákat, és kézi habverővel addig kevergetjük, amíg a csoki fel nem olvad. Ekkor még adjunk hozzá pár csepp olajat, keverünk rajta egy utolsót, és ráöntjük a süti tetejére.
Szobahőmérsékleten hagyjuk megszilárdulni a mázat, és már szeletelhető is!
2009. szeptember 15., kedd
Hála...
Nem sorolom fel pontokba szedve, mi mindenért is. Inkább itt egy idézet a Grace klinikából, ami nagyon pontosan elmondja azt, ami a fejemben van :-)
Majonézes karfol
- 1 kisebb fej karfiol
- fél fej lilahagyma
- 2 dl tejföl
- 1-2 ek. mustár
- só, bors, csipet cukor
- ételízesítő/leveskocka
A karfiol leveleit letörjük, torzsáját kivágjuk, megmossuk. Kisebb rózsákra bontjuk, és sós/leveskockával ízesített vízben roppanósra főzzük. Ügyeljünk rá, szét ne főjön, mert a végeredmény karfiolmassza lesz :-)
2009. szeptember 14., hétfő
Citromos-rizses csirkeleves
- 2 egész csirkecomb/30-40 dkg csirkemell
- 1 fej vöröshagyma
- 2 szál sárgarépa
- 1 citrom
- 1,5 dl nyers(!) rizs
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 2 dl tejföl
- só, bors
2009. szeptember 13., vasárnap
Diós-kakaós körtetorta
Diós-kakaós körtetorta
Hozzávalók:
A tésztához:
- 21 dkg liszt
- 14 dkg vaj/margarin
- 7 dkg cukor
- 1 evőkanál tejföl
- 1 tojássárgája
- csipet só
- 12,5 dkg dió
- 2 tojás
- 1 evőkanál kakaópor
- 1/2 csomag sütőpor
- 2 csomag vaníliás cukor
- 7,5+5 dkg cukor
- 1 citrom
- 5 dkg liszt
- 8 dkg margarin
- 3-4 ek. pikáns lekvár
- 4-5 érett, de kemény körte
Lajos Mari receptje alapján
2009. szeptember 12., szombat
Káposztás stangli
- 50 dkg fagyasztott leveles tészta
- maradék párolt káposzta/liliputi káposzta megpárolva
- 1 tojás
- 1 ek. liszt + nyújtáshoz
A párolt káposztát összekeverjük a tojás sárgájával és az 1 ek. liszttel - kissé összefogja a tölteléket, nem hullik szanaszéjjel.
2009. szeptember 11., péntek
Egyből többfélét! Max kampánya a Flagmagazinban!
Bizonyára sokaknak feltűnt, hogy Max barátom blogján fel-feltűnnek mások konyhájából származó receptek, melyek aztán a Flagmagazin „hasábjain” jelennek meg napról napra. Receptek a „Főzz az egészségedért!” mozgalom jegyében, mely mozgalom heves indulatokat, ugyanakkor rengeteg támogatást és biztatást hozott felszínre gasztroblogger körökben. Nem is szeretném újra felszítani a vitát, célom most egy új figyelemfelkeltés.
Max, aki szerepelt már a tévében, akiről újságcikk jelent meg, akinek napi látogatottsága és állandó olvasóinak száma tiszteletre méltó, új kezdeményezésbe fogott. Tette ezt olyan felületen, melyet nem csak kifejezetten gasztroőrültek olvasnak, ezáltal jóval szélesebb kör szólítható meg!
Válság van. Egy éve halljuk ezt a két szót nap mint nap tévéből, rádióból, olvassuk az újságban. Válság, amely mindenkit érint ilyen-olyan módon. Válság, melyet nemcsak az ország, hanem ugyanúgy „kicsiben” a háztartások is megéreznek.
A mi Max-unk tehát nem ült a babérjain, hanem új mozgalmat hívott életre! Kezdeményezése a keresztségben az „Egyből többfélét!” nevet nyerte, s lényege a következő: adott egy alapanyag vagy egy egyszerű alaprecept. Ha már úgyis foglalatoskodunk vele, miért ne lehetne egyazon dologból egyből többfélét készíteni? Előételt, levest, főételt, desszertet – csak a fantáziánk szab határt!
Íme az első fecske!
Max, nagyon büszke vagyok rá, hogy a barátomnak mondhatlak :-)
2009. szeptember 10., csütörtök
Mézes csirke túrós puliszkával
Ez a recept a Nők Lapja Konyha 2004. évi tavaszi számából származik. Mondom, hogy pár éve menő a puliszka :-)) A húst bátraknak ajánlom: fahéjjal és mézzel ízesített! Szenzációs finom lett, ahogy sülés közben a méz lágy karamellé olvadt, enyhén fahéjas ízzel!
Zuram háromszor szedett - referenciaként említem!
Mézes csirke túrós puliszkával
Hozzávalók:
- 8 db csirke felsőcomb
- 2+2 ek. (akác) méz
- 1-2 tk. őrölt fahéj
- tej
A puliszkához:
- 5 dl víz
- 3 dl kukoricadara
- 1 fej vöröshagyma
- só, bors
- 25 dkg túró
- 2-3 dl tejföl
Másnap a húsokat kiemeljük a tejből, lecsepegtetjük kissé, de nem szárítjuk le! Rácsorgatjuk a maradék 2 ek. mézet. Pici olajat forrósítunk teflon serpenyőben, és oldalanként 3-3 perc alatt közepes lángon megsütjük a combokat. Vigyázzunk, a méz oda ne kozmáljon! Ha megsültek, meghintjük sóval.
Elkészítjük a puliszkát. A vizet felforraljuk, belereszeljük a hagymát. Sóval, borssal ízesítjük. Ha forr, ovális habverővel folyamatosan kevergetve beleszórjuk a kukoricadarát, s "puffogósra" főzzük. Ha már nagy buborékokat akar ránk pöfögni, na akkor jó! Lefedjük, és saját gőzében hagyjuk még kicsit dagadni-szilárdulni.
A túrót 1-2 ek. tejföllel simára keverjük, tetszés szerint ízesítjük. Egy tűzálló tálba simítjuk a puliszka felé, megkenjük a tejfölös túróval, s befedjük a maradék puliszkával. A tetejét megpöttyözzük tejfölpamacsokkal, és sütőben 20 perc alatt átforrósítjuk.
2009. szeptember 9., szerda
Gyümölcskenyér
Gyümölcskenyér
Hozzávalók:
- 30 dkg liszt
- fél csomag sütőpor
- ízlés szerint fahéj
- 1 csipet só
- 1 evőkanál kakaópor
- kevés reszelt citromhéj
- 1 tojás
- 2 dl tejföl
- 2-3 evőkanál tej (amennyit a tészta igényel)
- 8-10 dkg porcukor
- 1 nagy alma lereszelve
- kandírozott vagy aszalt gyümölcsök
- mogyoró
- mandula - vagy diákcsemege nevezetű keverék
A liszthez hozzáadjuk a sütőport, a fahéjat, a kakaóport, kevés citromhéjat és egy csipet sót.
A tojást habosra keverjük, majd beletesszük a cukrot, a tejfölt, a reszelt almát, majd a fűszeres lisztet. Ha még igényli a tészta állaga, rakjunk bele 2-3 evőkanál tejet.
Jól összekeverjük a masszát, majd belekeverjük az aszalt gyümölcsöket és a magvakat is. Kikent-lisztezett vagy sütőpapírral bélelt hasábformába öntjük a tésztát, s előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten kb. 45 percig sütjük. Érdemes tűpróbával ellenőrizni, hol tartunk, illetve ha nagyon pirul a teteje, lazán letakarható félidőben alufóliával!
Rácsra borítva kihűtjük, tetejét vékonyan behavazzuk porcukorral, majd celofánba csomagoljuk, masnival átkötjük és megajándékozzuk az ünnepeltet.
Vagy lazán megtartjuk, s egy bögre kakaóval/tejeskávéval kiegészítve elégedetten meguzsonnázzuk :-)
2009. szeptember 8., kedd
Káposztás tészta
Káposztás tészta
Hozzávalók:
- 1 kg fehér káposzta
- 1 ek. cukor
- só, őrölt kömény, bors
- olaj
- 50 dkg száraztészta
A káposzta külső leveleit lehántjuk, kettévágjuk, torzsáját kikanyarítjuk, majd almareszelőn finomra reszeljük. Vagy uborkagyalun szálasra vágjuk (nekem az sincs).
Az olajon megkaramellizáljuk a cukrot, rádobjuk a káposztát, megsózzuk, majd parányi vizet aláöntve előbb puhára pároljuk, majd aranyszínűre pirítjuk. Köménnyel ízesítjük - nem csak az íze miatt :-)
A tésztát lobogó sós vízben kifőzzük, leszűrjük, lecsepegtetjük, majd összekeverjük a párolt káposztával. Ki-ki ízlés szerint adagolhat rá utólag borsot.
Ínyencek oda is piríthatják kicsikét sütőben vagy serpenyőben...
Ennyi a tudomány, ehetünk-nosztalgiázhatunk!
2009. szeptember 6., vasárnap
Grillezett csirkenyárs kapros-joghurtos rizssalátával
Próbáljuk ki! Semmi vesztenivalónk vele! Kipróbáltuk, bevált :-) Szofi úgy ette, de úgy :-) Öröm volt nézni!
Hozzávalók:
- tetszőleges mennyiségű csirkemell vagy combfilé (személyfüggő)
- csirke fűszerkeverék
A kenegetős szószhoz:
- 2 dl víz
- 1 ek. szójaszósz
- 1 ek. pálinka
- 1 ek. cukor
- 1 leveskocka
A rizssalátához:
- 1 bögre rizs
- 2-3 db alma
- 10-15 dkg sajt
- 2 kis pohár natúr joghurt
- só
- friss/szárított kapor
Elkészítjük a szószt: a hozzávalókat összekeverjük egy lábaskában, majd felére vagy még tovább beforraljuk. A sülő húsnyársakat ezzel a szósszal kenegessük át ecset segítségével, csodás zamatot kölcsönöz a húsnak!
A rizssaláta akár előző nap is elkészíthető. A rizst hagyományos módon megfőzzük, majd alaposan átmossuk és lecsepegtetjük, így nem fog összeragadni. Kihűtjük. Az almát és a sajtot felkockázzuk, a rizshez keverjük. Nyakonöntjük a joghurttal, majd sóval, kaporral ízesítjük, és néhány órára hűtőbe tesszük. Remek grillköret!
Csokiparány brownie-ja meggyöntettel
Remek alkalomnak ígérkezett Ancsi barátnőmék jövetele, rögvest a tettek mezejére léptem! Csokiparány brownie-jára esett a választásom. Már annak idején, tavasszal hanyatt estem tőle, ő házi eperfagyival tálalta!
Házi eperfagyi (és mindenféle fagyi) híján felbontottam egy üveg rétes meggyet, pici keményítővel megfogtam a levét, és öntetté főztem. Úgy láttam, hogy az öntet a' la natur nagy siker volt a kétéves, édes kicsi Szofinál :-)
Brownie meggyöntettel
Hozzávalók:
- 12 dkg liszt
- 1 egész tojás és 1 tojássárgája
- 13 dkg cukor
- 2 ek. akácméz
- 10 dkg (1 tábla) étcsoki
- 9 dkg vaj
- másfél ek. kakaópor
- fél mk. őrölt fahéj
- 80 ml forró víz
- fél tk. szódabikarbóna
- csipet só
- 1 üveg magozott (házi) meggybefőtt
- 1 púpos ek. ételkeményítő
A vajat összeolvasztjuk a csokival, langyosra hűtjük, majd hozzákeverjük a mézet és a cukrot.
Összeszitáljuk a lisztet, a fahéjat, csipet sót és a szódabikarbónát.
A tojást és a tojássárgáját nagyon habosra keverjük. Hozzácsurgatjuk a mézes-vajas csokit, a feloldott kakaóport, végül a szárazanyagokat. Sima tésztává keverjük. Hahó, nem elnyalakodni! Személy szerint alig tudtam megállni, így nyersen is isteni finom!
Sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben kb. 30 percig sütjük. Ha picit ragad még a tűre, nem baj, mert a benne lévő hő tovább fogja szilárdítani! Rácsra téve hűtjük ki.
A meggyöntet 2 perc. A meggybefőttet felforraljuk. A keményítőt pici vízzel simára keverjük, majd a forró meggyhez keverjük ovális habverővel, s néhány perc alatt kiforraljuk. Langyosan kínáljuk a brownie mellé.
Az elkárhozás maga :-)
2009. szeptember 5., szombat
Fűszeres csirkeszárnyak tejfölben sült krumplival
Ez itt egy ilyen példány. A csirkét Max keresztapu wok fűszerkeverékével ízesítettem, naná, hogy finom lett :-)
A köret pedig minden várakozásomat felülmúlta! Mustáros tejfölben sült hagymás krumpli... Ezt máskor, más mellé is elő fogom venni, annyira nagyon finom volt! Időhiánnyal küzdő háziasszonyok figyelmébe ajánlom!
Fűszeres csirkeszárnyak tejfölben sült krumplival Hozzávalók:
- 1 kg csirkeszárny
- csirke fűszersó/wok fűszerkeverék
Köret:
- 1 kg krumpli
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 1 nagy doboz tejföl
- 2-4 ek. mustár
- só, bors
A krumplit meghámozzuk, karikákra vágjuk. A vöröshagymát a reszelő durva fokán ráreszeljük. Sózzuk, borsozzuk, s nagyon alaposan összeforgatjuk, hogy a só-bors és a hagyma mindenhol érje a krumplit. A tejfölt összekeverjük a mustárral (ízlés szerint).
A hagymás krumplit tepsibe halmozzuk, rálocsoljuk a tejfölt, majd ráültetjük a szárnyakat. Fóliával letakarjuk, s 40-50 percig pároljuk, majd a fóliát levéve további 10-15 percig pirítjuk.