Igazán volt miből válogatni, nem lehet okunk panaszra :-) Hihetetlen bőkezű az idei nyár, rogyásig a piac, a kert mindenféle finomsággal!
Először is egy nagy klasszikus: padlizsánkrém. Biztos nem én vagyok az egyetlen, akinek ez ugrott be elsőnek!
A recept Erdélyből származó kolléganőm receptje, mondhatnám autentikus verzió :-) A névnapjára mindig egy csodálatos hidegtálat készít a kollégáknak, többek között ilyen paradicsomba töltött padlizsánkrém szerepel a kínálatban.
Tipp és trükk, hogyan juthatunk padlizsánszűke idején is ilyen kencéhez: amikor már tényleg fillérekért hajigálják az ember után a zöldséget, bevásárol 10 kg-t. Parázs fölött szépen sorban megsüti valamennyit, meghámozza, majd adagonként zacskóba teszi, és irány a mélyhűtő!
Hozzávalók:
- 1 közepes padlizsán
- 1 tojás sárgája
- 1-2 ek. mustár
- 1 dl olaj
- só, bors
- facsarásnyi citromlé
- tálaláshoz paradicsom és friss kenyér
A padlizsánt parázs fölött, időnként megforgatva megsütjük. Akkor jó, ha a héja szinte megfeketedik, összeráncosodik.
Ha kezelhető hőmérsékletűre hűlt, meghámozzuk, és késes betétű robotgéppel pépesre zúzzuk.
Közben elkészítjük a házi majonézt. Mindig nagyon-nagyon friss tojással dolgozzunk! A tojás sárgájához hozzáadjuk az 1-2 ek. mustárt (így egész biztos nem fog kicsapódni a majonéz), s ovális kézi habverővel simára keverjük. Apránként, vékony sugárban csurgatva az olajat, közben folyamatosan keverve sűrű, vastag krémet készítünk, melyet sóval, borssal, citromlével ízesítünk. Mindössze néhány perces csuklógyakorlat, s mennyivel jobb, mint a bolti műanyag izé!
A padlizsánpürét összekeverjük a friss majonézzel, megkóstoljuk, korrigáljuk, ha kell és alaposan behűtjük.
A paradicsomok kalapkáját levágjuk, húsát kikanalazzuk. Kicsit besózzuk, "arccal" lefelé tányérra tesszük, így kicsöpög a leve, nem fogja hígítani, eláztatni a padlizsánkrémet. Betöltjük, visszatesszük rá a kalpagot, s friss kenyérrel, sok zöldséggel tálaljuk.
Italajánlat: hűvös száraz fehérbor, mondjuk 2005. évjáratú badacsonyi olaszrizling
Paradicsomba töltött padlizsánkrémmel még nem is találkoztam,és azt sem gondoltam, hogy sütve lefagyasztható a padlizsán! Köszi,remek ötlet !
VálaszTörlésVesta :-) Örülök neki, ha tudtam újat mutatni :-)
VálaszTörlésSzia! De jó, hogy még más is ismeri ezt a remek és persze, mutatós előételt! Nálunk általában 15 kg a nyár végi padlizsánadag!:D És a krémbe szoktunk tenni lereszelt vagy nagyon apróra vágott hagymát.
VálaszTörlésKézi mixerrel csuklógyakorlat nélkül is isteni majonéz lesz. Én is eleve beleteszem a mustárt, illetve, ha padlizsánkrémhez készítem, akkor már a legelején nagyon erősem megsózom, (ez is segít a sűrítésében), hiszen a padlizsán majd amúgyis sokat felvesz belőle. Még sosem tudtam úgy megsózni, hogy ne kelljen bele utólag is só.
Sedith, egyenesen Erdélyből a recept :-) S már volt alkalmam az eredetit is megkóstolni - nekem ez a verzió ízlett a legjobban!
VálaszTörlésIgaz, a hagymát kihagytam, de Zuram elég érzékeny rá :-)
Én is megsóztam, mint állat :-)))
VIKI!!!!!!
VálaszTörlésBe fogsz ájulni, mit csináltam tegnap:))))
Most már csak azt kell eldönteni, ki kinek az agyában jár:)))) Mégiscsak megcsináltatom a családfát:))))
(most írom a postot, de folyamatosan van valakinak valami kívánsága, sosem végzek vele....)
Hihi :-)) Padlizsánkrémet? Egy hónap múlva összehasonítjuk a családi fényképalbumot :-)))
VálaszTörlésVan egy üveg felhasználatlan padlizsánkrémem,kipróbálom,ha lesz paradicsomunk.Annyira étvágygerjesztő már maga a fotó.
VálaszTörlésKöszi Belly, ez nagyon jól esett :-)
VálaszTörlésNagyon gusztán néz ki......
VálaszTörlés