Szerdán piacon voltam reggel, a fűszeres emberhez (nem Eszter!) mentem szemlére, mi újdonságot hozott nekem, mikor belebotlottam a spárgába. Zöld volt, szemmel láthatóan üde, friss, ropogós, vettem is két köteggel. Utána felcsattantam a virtuális sztrádára, beírtam a bűvös szavakat: spárga hollandi mártással, és elmerültem a receptekben.
Mammánál találtam rá az igazira, annál is inkább, mert egy zseniális, pofonegyszerű, lenyűgözően leleményes párolási módot javasol a spárgának! Lefotóztam, annyira tetszett :-) Leírás lejjebb! Oly kíméletesen párolódott meg a spárga, hogy a legszigorúbb diétás nővér sem talált volna benne kivetnivalót!
A hollandi mártás pedig számomra teljesen új terep volt. Írd és mondd, soha életemben nem próbálkoztam vele, talán-talán egyszer a suliban, még elsőben készítette valaki a csoportból. De ez is csak halvány emlék. Próba szerencse alapon belevágtam, s elsőre fenomenálisan finomra sikerült! Ez adta meg igazán a spárgának a méltó keretet – szerintem.
Referencia ismét Zuram, aki először gyanakodva érdeklődött, a spárga mi fán is terem :-D, és hogy kell enni, ésatöbbi, végül a Milan meccs közben elégedetten elfalatoztuk némi sonkával, Zuram pedig egy kis ropogós kenyeret is majszolt hozzá.
Spárga hollandi mártással
Hozzávalók:
50 dkg spárga
2 dkg vaj (!)
fél citrom
némi só
A hollandi mártáshoz:
2 tojás sárgája
8 dkg vaj (!)
2 ek száraz fehérbor
fél citrom leve
negyed mk. Só
őrölt (fehér) bors
Spárga párolás Mamma nyomán:
A spárgát megmossuk, szárából pici darabot levágunk, itt-ott vékonyan meghámozzuk. Fogjuk a legnagyobb fazekunkat, az aljába állítunk egy bögrét, ami jól bírja a hőt. A fazékba öntünk némi vizet, nem kell sok, 2-3 dl elég. A bögre tetejére lapostányért ültetünk. A tányérra fektetjük a spárgát, rákockázunk 2 dkg vajat, citromkarikákat teszünk rá, kevés sóval meghintjük. A fazekat lefedjük, és 15-20 perc alatt megpároljuk a spárgát. Egyszerű és nagyszerű!
Hollandi mártás. Jaj de izgultam előtte, nehogy kicsapódjon a tojás! De nem :-) A vajat megolvasztjuk, langyosra hűtjük (mert a forró kicsapja már az elején a tojást!) Vizet forrósítunk egy kis lábaskában, amire majd fém keverőtálat tudunk illeszteni.
A tálkában ovális habverővel összekeverjük a tojássárgáját a fehérborral, a fél citrom levével, sóval, borssal, végül hozzácsurgatjuk az olvadt vajat.
Vízgőz fölé tesszük, és nagyon alacsony energián, éppen csak melegítse az edényt alulról a gőz, folyamatosan, megállás nélkül kevergetjük mártásunkat. Az időről elfelejtkeztem, de nem volt több 5 percnél, s a hollandus elérte kellő sűrűségét.
Azon forrón, a frissen párolt spárgával, valamint a fentiekben említett egyéb kiegészítőkkel megvacsoráztuk. Egy pohár hideg száraz fehérborral öblítettük le :-)
Imádom!!!
VálaszTörlésNyammm!!! :))
VálaszTörlés(csak zárójelben: a zöldspárgát egyáltalán nem kell tisztítani, csak a végeit levégni!)
Ancsi, nem mertem megkockáztatni, biztos mentem, azért csíkoztam meg imitt-amott :-)
VálaszTörlésIgen, Viki...Nyugodj meg, először én is meghámoztam.....
VálaszTörlésLegközelebb könnyebb dolgod lesz vele..A fehéret kell hámozni-a zöldet nem. Ezért is jobb, de szerintem ízesebb is!
A hollandi mártásodnak csodás a színe is-ennék belőle így együtt szívesen:)))
Jó pap is holtig :-D
VálaszTörlésA tojások igazi házitojások, sógornőmék tyúkjai pottyantották!
De látod, ez már történelem, a Milan meccs alatt ettük :-)
Nekem viszonylag újdonság a spárga, tavaly vettem először (korábban valahogy ez kimaradt nekünk.)
VálaszTörlésSzóval kipróbáltam néhány ételben, még kirántani is képes voltam. A lényeg: nagyon megszerettük, már alig várom, hogy idén rám is találkozzak vele a piacon. S ha így lesz, ki fogom próbálni a receptedet, mert nekem ez is újdonság lesz!
Napmátka, én is tavaly ismerkedtem vele össze :-)
VálaszTörlésNekem most a mártás volt újdonság, de jött, látott és győzött :-)
No, a bejegyzésből úgy látni, hogy bejött Nektek a spárga:)) Hajrá, a szezon még csak most kezdődött! :))
VálaszTörlésMamma, be, még Zuramnak is :-))) A párolási módért külön köszönet!
VálaszTörlés