2009. február 28., szombat

VKF!XXIII - Kaukázusi csirke

Vészesen közelgett február vége, s még semmilyen olajos magvat tartalmazó étket nem sikerült főznöm. Zuramnak szegeztem a kérdést: mit főzzek hétvégén? Pörköltért esdekelt, mondván lazítsunk már egy kis hagyományos, klasszikus étellel :-)

Ekkor bukkantam Stahl Judit receptjei között erre a gyöngyszemre, amivel is két legyet ütöttem egy csapásra: pörkölt Zuramnak, olajos magvak VKF-re! Szuper! Ha jól emlékszem, Zuram végül háromszor szedett belőle...

A névadás miértjét homály fedi, mert szerintem a kaukázusi szóról mindenkinek a kefír jut eszébe, de erről szó sincs! Illatosra pirított dió és mogyoró, tejszínnel selymesített csirkepörkölt... Passz, mindenesetre a végeredmény igen meggyőző ízűre sikeredett!



Kaukázusi csirke

Hozzávalók:
olaj
  • 5 dkg vaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 8 db felső csirkecomb
  • 10-10 dkg dió és mogyoró
  • 1 tk. pirospaprika
  • őrölt (cayenne) bors
  • 1 ek. ételkeményítő
  • 2 dl tejszín

A csirkecombokat lebőrözzük, kicsontozzuk, vékony csíkokra vágjuk. Jobban szeretem, mint a mellehúsát, sokkal szaftosabb, omlósabb, egyáltalán nem lesz száraz. Pici sóval, borssal ízesítjük, s vaj-olaj keverékén pirosra sütjük. Félretesszük.

A mogyorót és a diót száraz serpenyőben kevergetve illatosra pirítjuk, ha kicsit hűlt, durvára daráljuk késes betétű robotgéppel (vagy mozsárban megtörjük).

A vöröshagymát kevés olajon puhára pároljuk, tűzről lehúzva hozzáadjuk a pirospaprikát, felöntjük kevés vízzel. Beleöntjük a dió-mogyoró keverék jelentős részét (a maradékkal a kész ételt fogjuk meghinteni). Néhány percig együtt főzzük. A keményítőt kevés hideg vízzel, majd a tejszínnel simára keverjük, hőkiegyenlítés után a hagymás keverékhez öntjük. Sóval, borssal ízesítjük, s mártássá forraljuk.

Beletesszük az előzőleg megsütött csirkecsíkokat, s így együtt is alaposan átforrósítjuk.

Párolt rizzsel, esetleg tésztakörettel tálaljuk, meghintve a félretett dió-mogyoró morzsákkal.










VKF!XXIII - Meggyleves fagylalttal és mogyorós puszedlivel

Tehát a korábban már említett mogyoróbokor, mely oly kicsi volt, hogy észre sem vettük a kerítés mellett, mikor 2001-ben megvettük a házat. Mára már akkora, hogy sok-sok ember érné körül a derekát, s erőteljesen közelíti a villanykaró magasságát. Félelmetes!

Temérdek mogyoró termett rajta az ősszel, még az arra sétálóknak is jutott :-)) Persze mikor a leveleket kellett összegereblyézni és bezsákolni, már nem vigyorogtam ennyire :-)

Szóval mogyoró. A mogyoróról a róla elnevezett csoki után rögtön a puszedli jut eszembe. Gyümölcslevest főztem, a brownie miatt volt itthon jégkrém a fagyon, s bónuszként mogyorós puszedlit dobtam össze mellé - nem ártott neki egyáltalán.

A puszedliből érdemes bespájzolni, fémdobozban eláll, s ha váratlan vendég toppan be, kávé mellé, vagy fagylaltra morzsolva, vagy semmi perc alatt összeállított édes krém mellé szervírozva azonnal érdemes házitündérnek fognak bennünket titulálni :-D


Meggyleves fagylalttal és mogyorós puszedlivel


Hozzávalók:

A leveshez:

  • 1 üveg meggybefőtt
  • 3 dl tej
  • 1 ek. ételkeményítő
  • őrölt fahéj
  • néhány szem szegfűszeg
  • ízlés szerint cukor

A puszedlihez (kb. 10 kicsi db)

  • 1 tojásfehérje
  • csipet só
  • 2 ek cukor
  • 8 dkg darált mogyoró

Tálaláshoz opcionálisan egy gombóc vaníliafagylalt



A meggybefőttet fazékba öntjük, némi víz hozzáadásával felforraljuk, ízesítjük cukorral, fahéjjal, szegfűszeggel. A hideg tejjel simára keverjük az ételkeményítőt, s hőkiegyenlítés után a leveshez csurgatjuk, kiforraljuk. Hideg vízbe állítjuk, hogy hűljön valamelyest, nem feltétlenül cél a jéghideg hőfok!


Elkészítjük a puszedlit. A tojásfehérjét csipet sóval kemény habbá verjük, hozzáadjuk a cukrot, tovább verjük, míg fényes, összeálló massza nem lesz belőle. Hozzászórjuk a darált mogyorót. Kikent tepsire teáskanállal kis halmokat teszünk a masszából, s előmelegített sütőben, de igen alacsony hőfokon gyenge rózsaszínűre sütjük. Kívül ropogós, belül kissé ragacsos, nagyon finom végeredményt kapunk.

Bevallom, én szaporán a mikróm crisp üzemmódján 4 perc alatt sütöttem meg, azt hiszem, különbség nincs.


A langyosra-hidegre hűlt meggylevest tányérba/csészébe merjük, egy gombóc fagylaltot ültetünk a közepébe, s rámorzsolunk 1-2 puszedlit. Fenomenális az ízharmónia!


VKF!XXIII - Olajos magvak: mogyoró és dió

A VKF!XXII. fordulóját Grenadine írta ki az olajos magvak - magvas gondolatok bűvkörében :-)

Húha, szinte sosem eszünk olajos magvakat!! Ennek két oka van: a rettentő mennyiségű kalória, mivel ha felbontunk egy zacskó mogyorót vagy pisztáciát, akkor azt ültő helyünkben meg is esszük. A másik ok: az előző esti „mogyorózás” másnap reggel visszaköszön a tükörben egy helyes, vörös pattanás formájában öröktini bőrömön :-)

Nem is kalandoztam el különböző egzotikus termések felé, hanem jó patrióta módjára a hazai pályán eveztem, a mogyoróval és a dióval kézenfogva. Mogyoró, mert a nyári lakunk kertjében van egy elképesztő méretű mogyoróbokor, s ősszel egy nagy szatyornyit szedtünk fel a tövéből. Dió, mert nagyszüleim kertjében is van egy velem közel egykorú diófa, aminek a tövéből pedig Papa szedett fel az őszön egy zsák diót :-)

Lássuk eme két csodás termés rövid önéletrajzát!

A mogyoró

Népi név: mogyorófa, magyaró, olasz mogyoró
Leírás és előfordulás: cserje vagy soktörzsű bokorfa. Sík- és hegyvidéki lomberdeinkben eléggé gyakori az előfordulása. Hatások: összehúzó (adstringens), gyulladáscsökkentő (antiflogisztikus), fertőtlenítő (antiszeptikus) és szagtalanító.

Alkalmazások: a népi gyógyászatban sebek, visszérgyulladás és aranyeres bántalmak kezelésére használják. A modern terápiákban a leveleket teakeverékek és galenusi készítmények alkotórészeként hasmenések (diarrhoea) megszüntetésére, szájüregi kórfolyamatok (például fogínygyulladás - gingivitis), aranyér (nodus haemorrhoidalis), lábszárfekély (ulcus cruris) és visszeres bántalmak (varicositas) kezelésére használják. Kozmetikai készítményekben a levelek összehúzó, fertőtlenítő, szagtalanító és sebgyógyító hatásait érvényesítik.

Ajánlott napi adagok: belsőleg 6-9 gramm levél, ill. ezzel egyenértékű kivonat. Borogatásra, szájöblögetésre 2-3 gramm levélből 150 ml vízzel készült kivonat használandó, napi több alkalommal.

Figyelmeztetések: mellékhatások és ellenjavallatok nem ismertek.
Forrás: http://www.terebess.hu/

A dió

1. Először is az íze. Ellenállhatatlan. A dió elsősorban élvezeti cikk, a legegészségesebb az összes élvezeti cikk közül.

2. Magas energiatartalma. Carmen Otegui baszk újságírónő egyenesen „instant energiá”-nak nevezte a dióbelet. 100 g dióbélben (a későbbi adatok is 100 g-ra vonatkoznak) a különböző diókban a különböző vizsgálatok szerint 649-654-686-702 kalória azonnal hasznosítható energia van. Nem kell mondani, sportolóknak, lábadozóknak, gyerekeknek ez mennyire hasznos. Az energiát a dióbél olaja tárolja elsősorban.

3. Talán túlzó az a megállapítás, de nagy vonalakban igaz, hogy a dióbél tartalmazza a legtöbb, az emberi szervezet számára hasznosítható és egészséges olajat. Túlzó lehet azért, mert nem zárhatjuk ki, esetleg előfordulhat más olajos magban aránylag több olaj, de gyakorlatilag az ismert, elérhető olajos magvak közül a diót illeti az elsőség.
Koleszterin nincs a dióban.

És ami nagyon fontos, a dióolaj összetétele! Kaliforniai adatok szerint a dióolaj 76 %-a többszörösen telítetlen zsírsav (ebből 61 % linolsav, 15 % linolénsav), 14 %-a egyszeresen telítetlen zsírsav (szinte kizárólag olajsav), és csak 10 %-a telített zsírsav (ebből 7 % palmitinsav, 3 % sztearinsav).


Miért olyan nagyon fontos ez? Mert a linolsav és a linolénsav, ami az ember zsírsavösszetételének kb. 10 %-át teszi ki, nélkülözhetetlen, esszenciális zsírsav, az emberi szervezet nem képes felépíteni, és más táplálékból, mint növényi olajból nem juthatunk hozzá.

Forrás: http://www.terebess.hu/

Viki bandája a Wiki-ről :-)

Ez egy halál vagány játék :-) Annyira megtetszett, és akkor azt még nem is mondtam, hogy Zuram gitározni tanul nagyon szorgalmasan! Szóval pont testhez álló a téma :-) Csak aztán nehogy a Szigeten kössünk ki, a Nagyszínpadon :-D






A játék menete:

1. menj a Wikipedia Random Article oldalára. A cikk címe az együttesed neve.

2. ugorj át a random idézetek oldalára és a legutolsó idézet, utolsó 4-5 szava lesz a bandád első albumának a címe.

3. végül a Flickeren az utolsó 7 nap legérdekesebb képeiből a harmadikat mentsd le, ez lesz a cd borítója, bármi is legyen rajta.

4. Opcionális: minimális képszerkesztő tudással kreáld egybe a 3 összetevőt.


Műfaj? A borító alapján egy nagyon ütős rockbandát látok, zúzós-csörömpölős, de igényes rockzenét játszanak, s az énekes-gitárosért döglenek a csajok, a posztere ott lóg minden lány szobájában :-)) Aham, Zuramról beszélek :-)

2009. február 27., péntek

Torkos Csütörtök - itthon, brownie-val

Torkos csütörtök-lázban ég az ország. Mi bizonyára bevettünk valami lázcsillapítót, mert teljesen hidegen hagyott minket a lehetőség... Két éve szerettünk volna részt venni az akcióban, amikor is a következővel szembesültünk: az embereket turnusokba osztották, mint anno a SZOT üdülőkben, mikor hangjelzésre mentünk reggelizni, ebédelni, vacsorázni.

Köszöntük szépen, nem kértünk belőle, ha már egyszer étterembe megyünk, azt szerettük volna kiélvezni, nem az órát lesni falatozás közben. Azért rutinból megnéztem az idei kínálatot itt és a szomszéd városban, még annál is hervasztóbb... Két új étterem is nyílt nemrégiben, a lehető legjobb alkalom lett volna - szerintem - embereket becsábítani és megismertetni a szuper konyhát féláron. Hogy utána teljes áron is visszamenjenek. De nem! Elbeszélgetnék a marketingesükkel :-)

Ennek fényében már napokkal korábban elterveztem, hogy itthon torkoskodunk - brownie képében kívántam megjeleníteni az eseményt, hisz Garffyka kolléganő kellőképpen felhergelt vele :-)) Hogy, hogy nem, a napom is rendkívül feszültre sikerült, semmi másra nem vágytam, mint tömény endorfinra. Megkaptam!

Kívül ropogós, belül krémesen lágy, brutálisan csokis - mellé sztracsatella fagyi sikerült és fehérbor :-)



Brownie

Hozzávalók:

  • 25 dkg étcsokoládé
  • 10 dkg vaj
  • 1 ek. Amaretto likőr
  • 4 tojás
  • 30 dkg cukor
  • 15 dkg liszt
  • a tálaláshoz fagylalt

A csokoládét kisebb darabokra tördeljük, s gőz fölött - kíméletesen - vagy alacsony teljesítményen mikróban - gyorsabban - összeolvasztjuk a vajjal és a likőrrel (ez utóbbi opcionális). Langyosra hűtjük.

A cukrot robotgéppel habosra keverjük a tojásokkal, hozzáadjuk az olvasztott csokoládét, végül a lisztet.

Egy kisebb tepsit vagy kerek tortaformát kibélelünk sütőpapírral, s előmelegített sütőbe toljuk 20 percre. Nekem kellett ennyi, mert a tortaforma miatt vastagabb volt a tésztám.

Még ennyi idő után is jócskán tapadt a tűre, de a teteje kérgesre sült, s hűlés közben a benne lévő hő tovább süti-szilárdítja a süteményt.

Várjuk ki türelemmel, míg langyosra hűl, utána szeleteljük, s egy gombóc fagylalttal tálaljuk. Aztán másnap rá ne álljunk a mérlegre :-D










2009. február 26., csütörtök

Tócsni pompos :-)

Öszvér kaja, hétköznap estére gyors és finom vacsora! Még mindig nagyon hideg van, jólesik a lélekmelegítő.

Tócsnit és töki pompost kirakodóvásárokon és efféle helyeken szoktunk enni. Na jó, az esetek többségében a pompos javára döntünk, foszlós kenyértészta megrakva mindenféle finomsággal, forrón eltépkedve a papírtányérról, maga a rusztikusság...

Idő híján a kelt tésztát kiváltottam a tócsnik alapjául szolgáló reszelt krumplival, s ötvöztem a kétfajta étket. Savanyú uborkával elégedetten megvacsoráztuk :-)



Tócsni pompos

Hozzávalók:
  • 2 nagyobb burgonya
  • fél fej (lila)hagyma
  • néhány szelet házi kolbász
  • reszelt sajt
  • só, bors
A burgonyát az almareszelő durva oldalán szálasra reszeljük, sózzuk, borsozzuk. Margarinnal kikent tűzálló tálba simítjuk, a tetején elszórjuk a vékonyra vágott hagymaszeleteket. Forró sütőben 30-40 percig sütjük.

Fél óra után rátesszük a karikára vágott kolbászt, megszórjuk reszelt sajttal, s még 5 percre visszadugjuk a sütőbe.

Az alja ropogós pirosra sül, illatos lesz a kolbásztól... Savanyúsággal pompás vacsora, a feltétek pedig opcionálisan variálhatók, per pillanat ezek voltak itthon minálunk.

2 személynek elegendő.


2009. február 25., szerda

Tavaszváró

Láttam, hogy Zsuzsi havas fotókkal integet a télnek, s repesve várja a tavaszt. Csatlakozom :-)



Hátha látja ezeket a képeket valaki, s hamar-hamar ragyogó, napfényes, kék egű, virágzó tavaszt varázsol nekünk!




Csukás István: Tavaszi vers
Az ablakhoz nyomul az orgona,
az ablaküvegen át rám nevet,
amit nem tudok megunni soha,
a kékszemű tavaszi üzenet.





Gyerek leszek egy percre újra én,
örökzöld időmből kipislogok,
a létezés halhatatlan ívéna
teremtésig visszacsusszanok.




Boldog részecske, együtt lüktetek,
s kinyílok mohón, mint tavaszi ág,
ledobjuk, unt kabátot, a telet,
s szívemmel ver a születő világ.



Mert jó élni, e gyermeki hittel
így fordulok én is a fény felé,
s tudom, hogy majd a többi szelíddel
lelkem földi jutalmát meglelé!


Májraguval rétegezett almás palacsinta

Egy Stahl-recept volt a kiindulási alap, de menet közben rendesen elcsavarogtam tőle :-) Alapvetően szimpatizálok a nővel, szerintem ügyesen csinálja, amit csinál. A receptjei süthetők-főzhetők, a hozzávalók jórészt mezei ABC-kben is beszerezhetők, nem kell külön túrát szervezni értük. S ez nekem tetszik.

A recept eredetileg minipalacsintákat írt, végül hagyományos nagyot sütöttem, tornyot raktam belőle a májraguval, s egy vékony besamel alatt átsütöttem. Az alma nagyon visszafogottan, de érezhetően volt a háttérben, remek ebéd sikerült belőle!





Májraguval rétegezett almás palacsinta
Hozzávalók:

A palacsintához:
  • 2 db tojás
  • 30 dkg liszt
  • 4 dl tej
  • 3-3,5 dl szóda/buborékos ásványvíz
  • 0,5 dl olaj
  • 2 közepes alma
  • 1 kk. cukor
  • 2 kk. só


Májragu:

  • 50 dkg csirkemáj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 dl tejföl
  • 2 tk. keményítő
  • só, bors, kakukkfű

Besamel:
  • 4 ek olaj
  • 1 ek liszt
  • 3 dl tej
  • só, bors
  • reszelt sajt

Hagyományos palacsintatésztát készítünk, amit fél óráig pihentetünk, s csak ekkor reszeljük bele a reszelő durva oldalán a meghámozott almákat. 10-12 db vastagabb palacsintát sütünk belőle.

A májat falatnyira daraboljuk. A vöröshagymát finomra vágjuk, kevés olajon aranyszínűre pirítjuk, rádobjuk a májdarabokat, fehéredésig sütjük, majd kevés vizet aláöntve készre pároljuk. Sóval, borssal, kakukkfűvel ízesítjük. A keményítőt pici vízzel, majd a tejföllel simára keverjük, behabarjuk vele a fűszeres májat, kiforraljuk - így nem áztatja majd el a palacsintát.

A besamelhoz az olajon halványra pirítjuk a lisztet, habverővel folyamatosan keverve vékony sugárban hozzáöntjük a tejet, mártás sűrűségűvé forraljuk, sózzuk, borsozzuk.

A palacsintát kettesével rétegezzük le a májraguval: két palacsinta egymásra, rá arányosan a májból, s folytatjuk egészen addig, míg tartanak az alapanyagok. Felülre palacsinta kerüljön, melyre aztán rásimítjuk a besamelt, s megszórjuk reszelt sajttal.

Sütőben aranyszínű kérget pirítunk rá.


2009. február 24., kedd

Mákos guba

Nagyon szeretem a mákos ételeket, süteményeket, de valahogy guba készítésére egyszer sem szántam még rá magam - pedig szeretem! Tudom is az okát, a tocsogós-lucskos kifli fogott vissza erőteljesen, a maga jellegzetes állagával :-)


Ennek is van ám miértje: gyerekkoromban meg kellett innom a langyos pillés tejet... A forralt tej tetején vastag föl keletkezett, amit én igyekeztem maradék nélkül, egyben leemelni, de gondos szülém felkavarta, hiszen az a java! (mondta ő) S ahogy azok a kis darabkák csúsztak le a torkomon, máig érzem a szűkülést a garatomban, brrr... Egy rostos üdítő is kihívást tud okozni :-D

Kellemetlen gyerekkori ízemlékekről is megérne egy körkérdést elindítani...


Aztán megláttam Maimoni-nál ezt a verziót, és éreztem, hogy elérkezett az én időm! Semmi tocsogás, csak a vanília és a mák mámorító kettőse, hmmm... Csúszott, csúszott lefelé!




Mákos guba

Hozzávalók:

  • 6 szikkadt kifli
  • 8-10 dkg mák
  • 2+ 3 ek. cukor
  • 2 tojás sárgája
  • 1 ek. liszt
  • 1 ek. keményítő
  • 6+1,5 dl tej
  • 1 cs. vaníliás cukor

A keményítőt és a lisztet simára keverjük 6 dl tejjel, hozzáadunk 2 ek. cukrot, vaníliás cukrot, a 2 tojás sárgáját, s nagyon alacsony hőfokon, ovális habverővel folyamatosan kevergetve krémmé főzzük. (Gyorsabb verzió: vaníliás pudingpor hígabbra főzve a 6 dl tejjel és kész).

A kiflit felkarikázzuk. A mákot összekeverjük 3 ek. cukorral és ledaráljuk.

A kiflikarikákat jénai tálba sorakoztatjuk, meglocsoljuk nagyon gyengén, vékonyan a félretett 1,5 tejjel (arányosan, hogy minden sorra jusson a 1,5 dl-ből!) Megkenjük a vaníliakrémmel, megszórjuk a cukros mákkal. Ezt addig folytatjuk, míg tartanak az alapanyagok, a tetejére krém és mák kerüljön.

20 percre sütőbe dugjuk és átsütjük. Hidegen-melegen egyaránt szuper desszert, nass, tartalmas leves után második fogás, kvázi "nyomtaték" :-)

2009. február 23., hétfő

100-as lista - avagy tényleg mindenevő vagyok!

Max-nál láttam én is anno ezt a 100-as listát, mint Max lelkes törzsolvasója :-) Hol voltam még akkor a blogírástól, hajjaj… Aztán milyen az élet, pont Max-tól kaptam ajándékba a blogomat! Most Cukroskata vette fel a fonalat, s tette közzé elsőként a saját százas listáját, s másoknál is láttam már a nekiveselkedést. 100 étel, kommentelve-bírálva, nem kevés!

A pacalpörkölt védelmében írom meg a listámat, karika szemekkel láttam a csíkokra vágott frottír törölköző titulust :-D Nő létemre nagyon szeretem ezt az izmos férfikaját, ráadásul családom férfitagjai nagyon jól tudják készíteni, sűrű szafttal, zamatosra, vörösbarnára…

Használati utasítás a 100-as listához:


vastagon szedett: amit már ettem
normál: amit még nem
piros dőlt: amit nem is akarok enni

1. Ajvár – boltit ettem olyan 10 éves korom körül, nem hagyott mély nyomokat, azóta sem kerestem vele a kapcsolatot

2. Aszú – szeretem a jó bort, nekem már túl édes, kenyeret kell hozzá harapnom

3. Bableves csülökkel – szeretem, hétköznapokra szuper egytálétel

4. Baklava – sose ettem, nem is vágyom rá, tömény méz és dió, brrr…

5. Baracklekvár – Nagymamám nagyon finomat tud főzni, két éve volt szédületes baracktermésük 2 fáról, hmmmm… Szeretem.

6. Bárányhús – birka formájában ettem még csak, mifelénk a lakodalmak nélkülözhetetlen főfogása

7. Barátfüle – kizárólag szilvalekvárral – csak ne lenne olyan macera elkészíteni :-)

8. Békacomb rántva – soha nem ettem, s szerintem nem is fogok. Aki kóstolta, nem alélt el tőle.

9. Birsalma sajt – tömény cukor, szerintem nagyon csömör téma

10. Bodza szörp – nagyon finom, különleges, de eddig mindig csak a másét ittam





11. Borsóleves – tejjel főzöm, apró galuskával, vagy gulyásszerűen csirkeaprólékkal – nyammm!

12. Bundás kenyér – kizárólag sósan, több napos kenyerek új köntösben

13. Burek – nemrégiben készítettem, gibanica művésznéven

14. Cékla saláta – brrrr… 15 évesen nyári gyakorlaton, üzemi konyhán egy szép napon 2 mázsa céklát kellett megfőznünk egy osztálytársammal és megpucolnunk… rágondolni se igen tudok…

15. Csalántea – tini koromban inkább, pattanás belső elűzésére :-)

16. Csevapcsicsa – Bulgáriában ettük, rettenet mennyiségű sopszka salátával, nyáááááár!

17. Csicsóka – papám kertjében terem, s azért ültette, mert magasra nő, szép a virága, ráadásul olyan jó hűvöst tart a tyúkoknak :-D Aztán felszedett nekem egy szatyor gumót, s krémleves formájában nyert új értelmet :-)

18. Csiga – azt hiszem, leélem nélküle az életemet


19. Csirkeláb a húslevesből – persze, néha jólesik elszopogatni. Mamám kedvence, nem kell rágni :-)

20. Disznósajt – disznótorok kötelező készítménye, igen finomra szoktak sikerülni, de néhány falat elég belőle

21. Erdei gombák – régesrégen gyerekkoromban eső után (mindig!) apám kivezényelte a családot a mezőre gombát szedni – tesómmal utáltuk a programot, kötelező volt. S olyan különleges dolgokat nem is tudtak belőle készíteni, pörkölt, gombás tojás, ilyenek. Felnőttként újra kell értelmeznem és kóstolnom őket.

22. Esterházy torta – finom, de nagyon diós, lehet nem ettem még jó helyen ;-)

23. Fagyasztott hal rudacskák – szökőévente egyszer

24. Fánk – 1-2 db egyszerre, nem szeretek hozzáfogni, mert ennyit nem lehet készíteni, s ez csak frissen jó. De akkor nagyon!

25. Fasírt – főzelékekhez lapos korongként, hidegtálhoz Stefánia-vagdalt képében, sok fokhagymával

26. Finomfőzelék – meglepő módon a suli menzáján elég finomra készítették, úgy emlékszem, megettem!

27. Fokhagymás lángos, sajttal és tejföllel – jöhet! Pláne ha a háttérben ott hullámzik a Balaton!

28. Fonott kalács – szeretem, sósan-édesen

29. Főtt csöves kukorica – a szozopoli tengerparton árult kukoricát eddig még semmi sem tudta felülmúlni, mennyeien zsenge volt…

30. Gulyásleves – utána 1-2 túrós palacsinta, és kerek a világ

31. Gyümölcsbor – Papa valamelyik nyáron csinált meggybort, nagyon finom volt!

32. Hagymaleves – inkább fokhagymaleves

33. Halászlé – tészta nélkül, passzírozva, jó sűrűn, hozzá puha kenyér… Aztán másnap a megdermedt levet forró pirítósra kanalazni, ahol szétolvad – mennyei, tessék kipróbálni!

34. Jeges kávé – nyáron, sok habbal, minimális cukorral

35. Kakashere pörkölt – egyszer volt hozzá szerencsém, valamiért nem akartam újrázást :-)

36. Káposztás tészta – igen, alaposan megborsozva!

37. Kapros tökfőzelék – ha kaprot csak mutatóban tartalmaz

38. Karalábé – zömmel nyersen elropogtatva, önálló fogásként elvétve

39. Kaszinó tojás – a bolti nagyon vacak és műanyag, amit itthon készítek, na az már más téma!

40. Kecsketej – azt hiszem, még élő kecskét sem láttam :-D

41. Kemping sajt a tömlőből – inkább csak ételízesítőként, kelt tészták töltelékeként


42. Képviselőfánk – iszonyat csömör édes, nem szeretem

43. Knédli – soha nem ettem még

44. Kocsonya – télen imádom, lilahagymával, kenyérrel, pici citromot facsarva a tetejére

45. Kókuszgolyó – bulikaja, csak akkor szoktam készíteni

46. Kovászos uborka – a világból ki lehetne vele kergetni

47. Körömpörkölt – bográcsban addig rotyogtatva, míg a fölé tartott tenyér összeragad a gőztől, aztán puha kenyérke, rajta főtt krumpli :-) így szocializálódtam, nehéz, férfias kajákon :-)

48. Körözött – csak a házilag készített, lilahagymával

49. Krémes – lsd. képviselőfánk, nekem iszonyat csömör


50. Krumplipüré – tejjel és vajjal, szerecsendióval…

51. Krumplis tészta – imádom, imádom, imádom – jó borsosan

52. Lecsó – tojással, mérték nélkül, akár hidegen is

53. Lekváros bukta – ritkán sütök, 1-2 darabért nem szeretek nekiállni, pedig szeretjük

54. Libamáj – ó igen!

55. Lóhús – még nem ettem – és nem is akarok

56. Madártej – barátnőmmel készítettem életemben először tavaly nyáron, s rájöttem, hogy mások miért is rajonganak érte annyira

57. Majonéz – zömmel hamis majonézt használok, sokallni szoktam benne az olajat, mármint megenni ennyi olajat

58. Mákos guba – hamarosan műsoron, imádom a mákot

59. McDonald’s Big Mac Meal – Super size me! – egy életre elment a kedvem

60. Meggyszósz húslevesben főtt marhahús mellé – igen, akár még hidegen is!

61. Muszaka – Bulgária, Szozopol – a legelső nap a tengerparton, máig emlegetjük


62. Nyúlhús – sógornőmék tartanak nyulakat, tőlük volt szerencsénk nyúlhoz jutni. Finom, bár kissé száraz hús, bográcsban végezte, fehérborral, rozmaringgal, paradicsommal

63. Őszibarack befőtt – bevallottan a „bótit” esszük, ha esszük, nem nagyon megy nálunk se a befőtt, se a savanyúság

64. Pacal – lsd. körömpörkölt, a férfinépség isteni finomra képes elkészíteni. Étteremben ettem már iszonyút!

65. Padlizsánkrém – egy spéci verziót szoktam készíteni párolt hagymával és paradicsommal, ami langyosan a legfinomabb. Na azt aztán kanállal egyenesen a számba.

66. Palacsinta – mióta ráleltem a tökéletes receptre, sokkal szívesebben sütöm, lehet édes, sós, rakott, töltött…

67. Pálpusztai sajt – soha

68. Paradicsomos káposzta – menzakaja, aminél iszonyúbbat el sem tudok képzelni

69. Párizsi – ezer éve nem vettünk, csak húsipari hulladéktemetőnek hívjuk

70. Pilóta keksz – emlékszem, gyerekkoromban megdézsmáltam a kamrában, szirénként hívott magához :-) Finom, de valamiért sosem veszünk.

71. Pogácsa – ó igen! Tejfölös, tepertős, sajtos – szeretem, de szeretem!

72. Puding – bevallottan a zacskósat főzöm, aztán langyosan elkanalazzuk a fotelbe kuporodva

73. PuliszkaGarffyka kolléganőnél ettem fenomenálisan finomat, amit sikerült is reprodukálni itthon, s Zuram is ette!

74. Rántott hús – ritkán, pedig szeretjük (alapvetően ritkán sütök bő zsiradékban)

75. Rakott krumpli – házi kolbásszal, temérdek tejföllel

76. Rácponty tejföllel – nem volt még szerencsénk

77. Sárgarépa krémleves – sose ettem még

78. Somlói galuska – maga az elkárhozás :-D

79. Sóskaleves – fúúúúúúúúúúj

80. Sült gesztenye – gesztenyét csak ebben a formában, a többi verzió fullasztóan édes, tömény

81. Sült kolbász papírtányérról, a hentesnél – csak a piacon van ilyesmi hentes, ott meg inkább nem

82. Sült tök – imádom csak úgy kanalazva a héjából, vagy leves formájában. Tiniként képes voltam sütőtök bébiételt venni és azt enni :-)

83. Szilvapálinka – igen – feltéve, ha gyümölcsöt is látott

84. Szilvás gombóc – Mami istenien készítette, nekem nincs türelmem a tésztájával maszatolni, marad a „bóti” fagyasztott, ha végképp nincs idő főzni

85. Szőlős rétes – egyszer készítettem, diósan, finom volt, de nem újráztam

86. Sztrapacska – sok-sok juhtúróval!

87. Tatár beefsteak – kazalnyi frissen sült pirítóssal, imádom!

88. Tintahal – gyűrű formájában, a fagyasztott verzió, frisset még soha

89. Torma – nem nyerte el a tetszésemet

90. Töki pompos – fesztiválok, karneválok, kirakodóvásárok kihagyhatatlan eleme – itthon még nem sütöttem, de ami késik, nem múlik…

91. Töltött káposzta – nem rajongok érte, ezért nem is főzöm szinte soha, szerencsére Mamám sűrűbben készíti, ott szegény Zuram bepótolhatja a lemaradásokat

92. Töpörtyű – magában nem, inkább pogácsában vagy tepertőkrém formájában

93. Túró Rudi – elvétve 1-2 darabot évente, pedig nagyon finom

94. Túrós tészta cukorral – emberiség elleni bűntett

95. Vaddisznó pörkölt – még nem találkoztunk

96. Véres hurka – inkább májas hurka – vagy ha már vér, akkor hagymás vér sok borssal!

97. Virsli – szilveszterkor vagy levesbe, csak úgy igen ritkán

98. Zöldbab – palóclevesként

99. Zúzapörkölt – néha-néha, de akkor jól tud esni, pl. tökfőzelékkel

100. Zserbó – túl diós, túl lekváros, túl tömény, soha nem sütöm, vendégségben sem nyúlok utána

Akinek van kedve, ossza meg a nagyközönséggel a saját listáját, de készüljön fel, hogy embert próbáló munka :-)

2009. február 22., vasárnap

Banánfánk a farsang farkára

Farsang lévén sorra látom a bloggerek és bloggerinák serpenyőiből kiszökellő szalagos fánkot, csörögét, rózsafánkot, rizsfánkot, s mindig eszembe jut, de jó lenne belőle 1-2 darab :-)

Mert a fánk csak frissen jó, s tényleg elég belőle néhány darab. Ráadásul igen ritkán sütök bő zsiradékban. Azon törtem a fejemet, hogy is tudnám kivitelezni ezt kétszemélyes háztartásunkra, hogy süssek 5-6 fánkot :-) Ugye micsoda hatalmas problémák?

Neten bóklászva találtam rá erre a fánkra, ami talán nem is fánk, csak nevében. Egyszerű sütőporos kavart tészta banánnal bolondítva, evőkanállal a forró olajba szaggatva. Kipróbáltam, nagyon finom, fél órán belül elkészül, s ideális egy tartalmas leves után második fogásként. Így farsang farkára tisztelettel :-)




Banánfánk

Hozzávalók kb. 15 tenyérnyi darabhoz

  • 2 db banán
  • 1 tojás
  • 1 dl tej
  • 1 ek. cukor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • 12-14 dkg liszt
  • 1 kk. sütőpor
  • késhegynyi őrölt fahéj
  • sütéshez olaj

A banánt villával/krumplinyomóval áttörjük, hozzáadjuk a tojás sárgáját, a cukrot, vaníliás cukrot, csipet sót, a tejet. Hozzákeverjük a sütőporral elkevert lisztet, s a felvert tojásfehérjét. Egy hígabb galuskatészta állagot kell kapnunk eredményül.

Az olajat felmelegítjük, s evőkanál segítségével beleadagoljuk a tésztát. Kissé szétterül benne és fel is fújódik, egyszerre ne tegyünk bele túl sokat! Mindkét oldalát aranybarnára sütjük, oldalanként 1-2 perc alatt.

Papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat feligya róla, s azon frissiben tálaljuk.

2009. február 21., szombat

Kenyérsütés római tálban

Zsannamanna kolléganőnél láttam ezt a fajta kenyérsütési technikát. Fényképpel dokumentálva, cserepeket ígérve :-)

Egy ideje sütőben sütöm a kenyereket, a gép dagaszt és keleszt. Valamelyik nap a neten bóklásztam, s E.Margit oldalán időztem. Ott végignéztem néhány videót, kenyérformázás, kifliformázás, és ámulva bámultam a képsorokat. Vesszőparipám lett a "hogyan szereljük fel a cserepeket a kenyérre"... Limara kenyerei látva... Meghajolok előtte :-.)

Sok tanácsot találtam, kaptam a "cseréprakás" technikájáról:
  • mindenképpen valamilyen zárt térben süljön a kenyér, hogy jó kis gőz tudjon körülötte kialakulni, pl. jénai edény tetővel, nagyméretű sütőzacskó, stb.
  • sütés előtt és után meg kell spriccelni hideg vízzel a tésztát - be kell még szereznem egy virágspriccelőt!
  • sütés után azon forrón hidegre kell tenni a kenyeret
Ilyen méretű jénaim nincs, a sütőzacskós verzió sem hozott átütő eredményt. S akkor megláttam a római tálas technikát! Fedett sütőedény, ráadásul a spriccelés is megoldva egyúttal, hisz az edény tetejét hideg vízbe kell áztatni sütés előtt! Most az időjárás is kedvez, tegnap este olyan mínusz 10 fok volt odakint :-)

Sok beszédnek sok az alja, ímhol a végeredmény!








Fehér kenyér római tálban



Hozzávalók:

  • 2 ek olaj
  • 1 ek ecet
  • 3,75 dl langyos víz
  • 70 dkg liszt
  • 2 tk. cukor
  • 3 mk. só
  • 2,5 dkg friss élesztő
  • parányi margarin a tál kikenéséhez

A hozzávalókat érkezési sorrendben a kenyérsütő gép üstjébe pakoltam, dagasztó-kelesztő programra állítottam. A dagasztás után 5 perccel kivettem a tésztát, áttettem egy nagyobb tálba, és tiszta ruhával letakarva, plusz egy kispárnával rásegítve langyos helyen egy órát kelesztettem. 70 dkg lisztből való megkelt tésztát nem fogad be az üstöm :-)

Miután megkelt, lisztezett munkapulton alaposan átgyúrtam, veknire formáztam. A mázas! római tál alját (áztatás nélkül!) alaposan kikentem margarinnal, belefektettem a formázott tésztát, s konyharuhával letakarva duplájára kelesztettem. Míg a tészta kelt, a tál tetejét hideg vízben áztattam.

A megkelt tészta tetejét 3 helyen bevágtam, hideg vízzel óvatosan átkentem, a tálat befedtem a beáztatott tetejével, s hideg! sütőbe helyeztem. 10 percig maximális energián sütöttem, ennyi idő alatt alaposan átforrósodik. Utána visszavettem 180 fokra, 20 percet sütöttem fedő alatt, újabb 20 percet fedő nélkül.

A sütési idő letelte után a kenyeret rácsra tettem, átkentem hideg vízzel, s azon forrón kirohantam vele az erkélyre a mínuszokba. A hangját nem hallottam, mert rácsuktam az ajtót - belülről :-)

10 perc múlva behoztam, és a képen látható kenyér mosolygott rám. Oké, még nem precíz hódfarkú cserép, de valami elkezdődött :-) Az íze remek, ropogós a héja, foszlós a belseje...

Zuram kommentje: ilyen jó kenyeret még sosem sütöttél, mit csináltál vele? Olyan, mint a bolti! Kell ennél szebb bók? :-DD

Citromfű, köszönöm :-))

2009. február 20., péntek

Nyírségi gombócleves - az Alföld csücskéből :-)

Hétköznap délre mi csak egyfajta ételt eszünk, vagy leves van, vagy második. Nem mintha nem lenne idő (s pláne kedv) főzni, hanem mindketten a munkahelyünkön ebédelünk. Reggel bedobozolom ételhordós pikszisbe az előző este főtt ételt, délben megmikrózzuk és megesszük - az íróasztalunknál (bizony-bizony).

Na mármost kinek van kapacitása két ételhordozó csajkát hurcolni? Azt utána megmelegíteni, megenni? Zuram egyébként is "gyomros": egyszerre csak kicsit, de inkább többször eszik.

Így aztán általában a "második fogások" dominálnak hétköznap, leves többnyire hétvégén. Viszont ha hétköznap van leves, akkor abban megáll a kanál :-) Ilyenkor van műsoron pl. frankfurti leves, gulyásleves, bableves, palócleves, stb. stb.

Most erre a gombócbetétes, zöldséges-húsos levesre esett a választásom, nagyon finom, laktató, bőven elég hétköznap délre - munkahelyre, íróasztal mellé :-)




Nyírségi gombócleves

Hozzávalók:

  • 1 fej vöröshagyma
  • 40 dkg hús (comb, lapocka, csirkemell, pulykamell, stb.)
  • 2 szál sárgarépa
  • 1 szál petrezselyem
  • 1 fej karalábé
  • fél fej zeller (nálunk kimaradt, nem szeretem)
  • 10 dkg (fagyasztott) zöldborsó
  • 15 dkg (fagyasztott) karfiol - én fagyasztott zöldségmix-ből tettem bele két marékkal
  • 2 dl tejszín
  • 1 ek. keményítő
  • fél citrom leve
  • só, bors, szerecsendió

A gombóchoz:
  • 15 dkg burgonya
  • 1 tojás
  • 4-5 ek. liszt (burgonyafüggő)
A zöldségeket megtisztítjuk, a hagymát finomra, a gyökérzöldségeket karikára/hasábra vágjuk. A húst is felkockázzuk.

Kevés olajon aranyszínűre pirítjuk a vöröshagymát, rádobjuk a húskockákat, fehéredésig kevergetjük, majd felöntjük vízzel. Félpuhára főzzük, ekkor adjuk hozzá a zöldségeket. Sóval, borssal, frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.

Közben a 15 dkg burgonyát megfőzzük, áttörjük, langyosra hűtjük, majd összekeverjük 1 tojással, a szükséges mennyiségű liszttel, sóval, hogy formázható, a szilvásgombóc/nudli tésztájával megegyező keménységű masszát kapjunk.

Ha a hús és a zöldségek megpuhultak, teáskanál segítségével apró gombócokat formázunk belőle, s a levesbe szaggatjuk. Ha feljöttek a felszínre, még néhány percig főzzük. Az ételkeményítőt előbb kevés vízzel, majd a tejszínnel simára keverjük, folytonos keverés mellett óvatosan a leveshez adjuk, egyet forralunk rajta, végül egy fél citrom levével tesszük pikánssá.

Kóstolunk, ha kell, fűszerekkel korrigálunk, és azon melegében tálalhatjuk is. Nagyobb étkű férfiemberek egy karaj puha kenyeret haraphatnak mellé :-)



2009. február 19., csütörtök

Tészta libamájjal és aszalt barackkal

Khm, elérkezett az a pont, amikor is kétszemélyes háztartásunk tagjai túltelítődtek sült libamájjal... Jaaajjj, a köveket, tojásokat mindenki tegye le a kezéből :-D

Több helyen nézelődtem, hogy tudnám új köntösbe öltöztetni a májat. Gondolkodtam pástétomban, habban, hús töltelékben, s az receptek zömében megjelent az édes íz kontrasztként. Vagy kalács, vagy aszalt szilva képében.

Aszalt szilva... De hisz van itthon egy zacskó aszalt barack! Egyik kedvenc párosításom a gyümölcs és a hús. S onnantól nem volt megállás, fogaskerekek elindultak, s így született ez a frenetikusan finom ebéd! Úgy gondolom, más szárnyas májából is nagyon finom :-)




Tészta libamájjal és aszalt barackkal

Hozzávalók:
  • kb. 30-35 dkg sült libamáj
  • 15 dkg aszalt sárgabarack
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1-2 ek. olaj
  • 2 dl főzőtejszín
  • 1 csapott ek. ételkeményítő
  • só, bors, kakukkfű
  • 0,5 kg száraztészta
A vöröshagymát finomra vágjuk (vagy a késes betétűvel felaprítjuk) s kevés olajon egészen puhára, áttetszőre pároljuk. Közben a sült májat dobókocka méretűre vágjuk (kb. 1,5x1,5 cm), a sárgabarackokat elnegyedeljük.

Ha a hagyma kellőképpen puha, rádobjuk a májkockákat és a barackot, 1-2 perc alatt átforrósítjuk.

A keményítőt előbb kevés vízzel, majd a tejszínnel simára keverjük, a barackos májhoz adjuk, s további 1-2 dl víz hozzáadásával mártás sűrűségűvé forraljuk. Sóval, borssal, kakukkfűvel ízesítjük, s főtt tésztával tálaljuk.

2009. február 18., szerda

Mogyoróvajas keksz

Valamelyik héten a Lidl-ben amerikai jellegű dolgokból volt akciózás, melyből a mogyoróvajat emeltem be a kosaramba. A crunchy verziót. Összehasonlítási alapom nem volt, még sosem ettem mogyoróvajat :-)

Míg olvasgattam az üveg hátoldalán lévő címkét, magamban szörnyülködve hallgattam a mellettem álló házaspár vitáját, hogy vajha melyik muffin alapport válasszák, a csokisat vagy a simát... Muffin porból? Jééééézusisten! Meg sem mertem mukkanni, de erős késztetést éreztem, hogy szóljak s észhez térítsem őket, hogy muffint keverni pofonegyszerű, s attól, hogy csini kis dobozból szórják tálba a ki tudja miből lévő port, attól ugyan nem lesz amerikás életérzés :-( Hihetetlen, mit hoz ki az emberekből a reklám...

Vissza a mogyoróvajhoz. Mirelle-nél ódákat olvastam róla, s hogy szörnyű függőséget okoz, szirénhangon hívogatja az embert a felbontott üveg :-D S hogy otthon is előállítható. Sós ízre tessék felkészülni, nekem ízlett is elsőre. Találtam egy remek receptet, pillanatok alatt elkészíthető keksz. Mivel hétvégén nem sütöttem (ritkaság!) - egyik nap szánkózás, másik nap vendégség sütemény zárszóval - csúnya elvonási tüneteim lettek.

Így aztán míg Zuram nagy hóhányóvá változott, szaporán megsütöttem ezt a kekszet. Mirelle, figyelem :-)



Mogyoróvajas keksz

Hozzávalók 32 nagyobbacska darabhoz:

  • 12,5 dkg margarin
  • 4 ek mogyoróvaj
  • 8-10 dkg cukor
  • 1 tojás
  • 12,5 dkg liszt
  • 1-1 mk. sütőpor és szódabikarbóna
  • a tetejére durvára vágott csokoládé
A puha margarint kikeverjük a mogyoróvajjal, cukorral, a tojással, hozzáadjuk a liszttel előzetesen elkevert sütőport és szódabikarbónát. Egy rugalmas, jól golyózható masszát kapunk.

A tésztából dió nagyságú gömböket formázunk, egymástól tisztes távolságra sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk őket, majd villával/ujjheggyel/pohár aljával kicsit meglapítjuk. A korongok tetejére durvára vágott csokoládét szórunk, s előmelegítet sütőben 10-12 perc alatt megsütjük. Akkor jó, ha az alja már picit barnulni kezd, a csoki megolvadt a tetején, de a keksz maga még elég sápadtnak tűnik. Utána egy pillanat alatt képes megégni és csontszárazra keményedni!

A tepsiben hagyjuk kicsit szilárdulni, mert forrón még nagyon puhák, de néhány perc alatt kezelhetővé hűlnek, s szépen leválnak a sütőpapírról.



Pohár hideg tejjel pompás tízóraira vagy uzsonnára.

2009. február 17., kedd

Sült libacomb - vagy egy liba életútja II.

Folytassuk az alkatrészeire bontott túzok méretű liba feldolgozását. Hétvégi ebéd gyanánt megsütöttem a combját és a hátát, némi bőrös háj, vöröshagyma és fokhagyma társaságában. Hozzá a klasszikusok: krumplipüré és párolt káposzta. Hmmmmm...

Sült libacomb krumplipürével és párolt káposztával

Hozzávalók:

  • 2 db egész libacomb
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 fej fokhagyma
  • 1 db kézilabdányi (Zuram mértékegysége), kb. 1 kg fehér káposzta
  • 75 dkg krumpli
  • 2 dl tej
  • libazsír
  • só, bors, kömény
  • 2 ek cukor

A libacombokat megmossuk, az esetleges tollmaradványokat eltávolítjuk, a bőrét 2-3 helyen óvatosan bevágjuk (a húst ne vágjuk be!), sóval alaposan bedörzsöljük. 2-3 órán át állni hagyjuk, hogy a só alaposan átjárja a húst.

Az idő letelte után tepsibe tesszük - ha van - mellétesszük a feldarabolt bőrös hájat, a gerezdekre bontott fokhagymát, a cikkekre vágott vöröshagymát. Aláöntünk 1-2 dl vizet, s fólia alatt forró sütőben másfél órán át pároljuk. Ennyi idő alatt szépen kiolvad a zsírja, s vajpuhára puhul a hús.

A fóliát levéve ropogós pirosra sütjük a combokat, 15-20 percenként meglocsolgatjuk. Mire megpirul a madár, az aláöntött víz elpárolog, s kisül a finom zsír.

Míg sül a hús, elkészítjük a köretet. A káposzta külső leveleit eltávolítjuk, megmossuk, s vékony csíkokra metéljük. Fél órára besózzuk. Kevés olajon/libazsíron 2 ek cukrot megkaramellizálunk, rádobjuk a besózott káposztát, 1 tk. köményt, s előbb fedő alatt, majd sűrűn kevergetve fedő nélkül megpirítjuk.

A krumplipüréhez a puhára főzött krumplit forrón áttörjük, s 2 dl langyos tejjel, friss libazsírral krémesre keverjük. Sóval, borssal ízesítjük.

Forrón tálaljuk a boldog triumvirátust :-)

2009. február 16., hétfő

Megkésett (jócskán!) Márton-nap - avagy egy liba életútja I.

Történt ugyanis, hogy igen-igen jutányos áron sikerült szert tennem egy egész libára múlt hét végén. Egész liba - értsd: májával együtt!!! Rögtön elkapott a hév, libát - pláne libamájat - valamikor előző életemben ettem utoljára, kb. 10 éve :-) Zuram meg még sosem...

A madár 6 kg-os súllyal büszkélkedett, ebből 75 dkg a máj volt, s gyönyörűen megpucolva került a birtokomba. Alkatrészeire szedtem, egyes darabjait fagyra tettem, s megsütöttem a máját és a combját.

A máj sütéséhez nagy izgalommal láttam neki, még sosem sütöttem. Sok tanácsot, receptet elolvastam a témában, s a végeredményen meg is mutatkozott az "előzetes gyűjtőmunka"!



A májat előző éjszakára hideg vízbe/tejbe áztatjuk, teljesen lepje el! A hideg folyadék kiszivattyúzza a májból az esetlegesen benne maradó vért, hófehérré téve. Megtűzdeltem fokhagymával. A liba testháját tepsibe tettem, ráültettem a májat, aláöntöttem kb. 2 dl vizet, s alufólia alatt sütöttem 30 percet.

A 30 perc letelte után levettem a fóliát, s míg a víz szépen elpárolgott, a máj kívülről aranybarnára, belülről gyönyörű rózsaszínre sült, s a hájból töpörtyű lett. A zsírból kivéve, utólag sóztam. Nem mellesleg keletkezett kb. 8 dl zamatos zsír...

Minden fakszni nélkül a langyosra hűlt májat felszeleteltem, mellé lilahagymát, frissen sült foszlós kenyeret ettünk - kétpofára :-DD Sajnos a kép nem adja vissza, milyen szép rózsás volt a máj belseje...



Igen, ez pedig pontosan az, aminek látszik! Leszűrtem a kezelhető hőmérsékletűre hűlt zsírt egy üvegbe, aztán a puha kenyérrel "kitakarítottuk" a tepsit. Azért csak egy kis részlete látszik a kenyérnek, mert a másik - láthatatlan - sarkán egy óriási harapásnyom van :-DD Zuram :-DD

2009. február 15., vasárnap

Mi lennék, ha...

Max és Citromfű hívott játszani, kíváncsiak rá, mi lennék, ha... :-)
Köszönöm a játékot! Tessék, ez lennék:



Mi lennék ha...?



... hónap lennék: július - szikrázó nyár
... a hét napja lennék: szombat délután
... a nap egy időpontja lennék: napszállta - alkonyat
... bolygó lennék: Föld
... tengeri állat lennék: korall
... berendezési tárgy lennék: kemence/cserépkályha (ez berendezési tárgynak számít?)
... bűn lennék: lustaság
... történelmi személy lennék: Teleki Blanka
... folyadék lennék: friss, hűvös víz
... drágakő lennék: smaragd
... fa lennék: diófa
... madár lennék: fecske
... szerszám lennék: kalapács
... virág lennék: orgona
... időjárás lennék: ragyogó napsütés
... mesebeli lény lennék: Fiona a Shrekből
... hangszer lennék: gitár
... állat lennék: macska
... szín lennék: narancssárga
... érzelem lennék: boldogság
... zöldség lennék: fokhagyma
... hang lennék: tenger zúgása
... elem lennék: víz
... dal lennék: Ákostól bármi
... film lennék: Hair
... könyv lennék: Munkácsy-album
... étel lennék: nyáron hűs, télen lélekmelegítő leves
... hely lennék: homokos tengerpart csapkodó hullámokkal
... íz lennék: édes
... illat lennék: frissen sült kenyér illata
... hit lennék: nem tudom - Adj hitet ;-)
... testrész lennék: szem - a lélek tükre
... arckifejezés lennék: mosolygós
... tanóra lennék: irodalom
... rajzfilm lennék: A kisvakond kalandjai
... mértani alakzat lennék: gömb
... szám lennék: 23
... ruhadarab lennék: a "kisfekete"
... ékszer lennék: fülbevaló
... kiegészítő lennék: színes kendő
... szeretet megnyilvánulása lennék: szoros ölelés
... rovar lennék: katicabogár
... gyümölcs lennék: hamvas őszibarack
... smink lennék: szempilla spirál
... épület lennék: piramis



Akiknek továbbgurítanám: Süti, Mirelle, Cserke

2009. február 14., szombat

Havazik...

Nemes Nagy Ágnes: Hóesésben

Szakad a hó nagy csomókban,
veréb mászkál lent a hóban.
Veréb! Elment az eszed?
A hóesés betemet.

Nem is ugrálsz, araszolsz,
hóesésben vacakolsz.
Fölfújtad a tolladat,
ázott pamutgombolyag.
Mi kell neked? Fatető!
Fatető!
Deszka madáretető.


Telente sokszor szoktam mondogatni ezt a nagyon helyes kis versikét, amit egyszer régen, nagyon régen az óvodában tanultam :-) Most pont ez a helyzet: mikor már a tavaszra készülődtünk, hópaplan alá bújt a világ, s ámulva szemléljük a tájat.







A hó súlya alatt roskadozó bokrok s egy kis fenyő...










Az ország összes varja itt ül nálunk ezen az egy fán...






2009. február 13., péntek

Babonaságok - péntek 13.

Bár a 21. század hajnalán a népi babonák egy része eltűnőben van, még mindig akadnak olyanok, akik aggodalmaskodva tekintenek a naptárra, ha közeleg ez a dátum.

A 13-as számtól való pánikszerű félelemnek tudományos neve is van, aki ilyesmiben szenved, arra azt mondják, hogy triskaidekafóbiás. Aki emellett ráadásul a péntek 13-i naptól is hidegrázást kap, paraskevidekatriafóbia áldozata.

Vajon miért alakulhatott ki ez a hiedelem, hogy létezik egy nap, amikor a balszerencse minden sarkon ott les az emberre, s csak az alkalomra vár, amikor támadhat. A magyarázat elveszett az idők ködében, azonban a babona erős szálakkal kötődik a keresztény valláshoz. A hiedelem szerint valamilyen jelentős esemény történt pénteken, amely lehet Jézus keresztre feszítése, Éva és az alma esete Ádámmal, a nagy özönvíz kezdete, vagy a bábeli torony leomlása.

Chaucer a Canterbury mesék-ben is megénekelte, hogy a pénteki napon rossz, szerencsétlen dolgok szoktak történni. A hét utolsó munkanapjával kapcsolatos hiedelmek a 17. század közepétől gyakran feltűntek a nyugati irodalomban. A különféle forrásokban rögzített sorok számos tanácsot adnak, hogy milyen tevékenységet miért érdemes elkerülni a 13-ára eső pénteken. Legfőképpen azonban attól óvták az embereket, hogy bármilyen új vállalkozásba ezen a napon vágjanak bele.

„Ismertem egy öreg hölgyet, aki ha csütörtökön befejezhetett volna egy hímzést, mindig félretette másnapra, hogy ne egy új kézimunkával kelljen kezdenie a napot péntek 13-án” (ismeretlen szerző - 1883)

„Apám egyszer elhatározta, hogy pénteken kezd aratni, ám csütörtök este néhány ember fizetséget sem kérve learatta a szántóföldjének egyik felét, hogy elejét vegyék a pénteki kezdéssel járó balszerencsének” (ismeretlen szerző – 1933)

„A matrózok között sok van, aki babonás… egy pénteken megkezdett utazás pedig csak szerencsétlen lehet” (ismeretlen szerző - 1823)

„A pénteken születő gyermek balszerencsére van kárhoztatva” (ismeretlen szerző - 1846)

„Aki pénteken házasodik, küzdelmes életnek néz elébe” (ismeretlen szerző - 1879)

„Ha bármi újdonságot hallasz pénteken, egy újabb ránc lesz tőle az arcodon és egy évvel idősebbnek fogsz kinézni” (ismeretlen szerző -1883)

Egyedül a húsvétot megelőző nagypéntek számított kivételnek, amely nap szentsége ellensúlyozta a péntek szerencsétlen voltát.

A balszerencse és a tizenhármas szám közötti kapcsolat hasonlóan homályba vész. A leggyakoribb értelmezés szintén a keresztény hagyományból ered, amely szerint a Jézust eláruló Júdás volt az utolsó vacsoránál a tizenharmadik, aki helyet foglalt az asztalnál. A kialakult nyugati babona szerint, ha tizenhárom ember étkezik együtt, az egyikük egy éven belül meghal.

„A régi történet szerint az utolsó személynek – aki leül az asztal mellé – van a legnagyobb esélye arra, hogy ő legyen az ’elátkozott’” (ismeretlen szerző -1839)

A babona azonban nem csak szorosan a vacsorához kötődik, egy tizenhárom fős társaság minden esetben rosszat jelentett. A XIX. század végére pedig annyira általánossá vált a 13-as számtól való félelem, hogy az emberek nagyon ügyeltek rá, hogy kerüljék a baljóslatú számjegyeket, legyen szó akár hotelszobáról, éttermi asztalról vagy autókról.

A számhoz kapcsolódó babonákat általában kegyes csalásokkal oldották meg, átszámozták a szállodai szobákat, hogy ne legyen tizenhármas, sőt volt példa olyanra is, hogy egy épület tizenkettedik emelete után a tizennegyedik következett.

Látható tehát, hogy az emberiség külön-külön is ódzkodott péntektől és a tizenhármastól. Ha pedig a kettő egybeesett, kifejezetten nagynak találták az esélyt, hogy valakivel szerencsétlenség történjen. Ez a kombináció azonban – a snopes.com munkatársai szerint – a 20. században alakult ki. Bár egy hiedelem szerint a Templomos lovagok nagymestere, Jacques Demolay letartóztatásának a napjához – 1307. október 13-a – kötődik a babona kialakulása, ez csupán egy a napjainkban kialakult ferdítés.


Mit is fűzhetnék hozzá? Idén lesz 10 éve, hogy péntek 13-án igent mondtam Zuramnak, s bátran mondhatom, életem-életünk legjobb döntése volt :-))


Okosságok
innen

2009. február 12., csütörtök

Gibanica

Kívül ropogós, belül krémesen lágy - ő a gibanica. A balkán konyha egyik kedvelt fogása, a szerbeknél az ünnepi asztal elképzelhetetetlen nélküle.

Megint visszatért a tél - remélhetőleg már nem sokáig!! - s nyáridéző ízre vágytam. Ha nyár, akkor sopszka saláta, de most nincs szezonja azoknak a zöldségeknek. De ha sopszka saláta, akkor bizony feta, s az mindig kapható!

A recept első olvasatra megfogott, hidegen - melegen egyaránt pompás!




Gibanica



Hozzávalók:

  • 2 cs. réteslap (8 lapos)
  • 25 dkg túró
  • 25 dkg feta
  • 2 dl tejföl
  • 3 tojás
  • só, bors, bazsalikom/oregánó
  • kevés olaj
Egy közepes tepsit kibélelünk 4 db réteslappal, közéjük néhány csepp olajat kenünk.

A túrót, a fetát összetörjük egy tálban, hozzáütjük a tojásokat, lazítjuk 2 dl tejföllel, sózzuk (óvatosan, a feta sós!), borsozzuk, fűszerezzük bazsalikommal és/vagy oregánóval. Ha nagyon sűrű lenne, kevés ásványvízzel lazítható.


A másik csomag réteslap lapjait egyesével "összegyűrjük", beleforgatjuk a túrós-fetás masszába, s a lapokkal kibélelt tepsibe szépen egymás mellé tesszük. Ha marad a masszából, rálocsoljuk. A tésztacsomókat befedjük a maradék 4 réteslappal, pici olajjal meglocsoljuk a tetejét, s forró sütőben aranybarnára sütjük, kb. 30 perc alatt.

Kockára vágva tálaljuk.

Sajttál vacsorára - piaci nap volt :-)

A múlt szerdai piaci látogatásomon felbuzdulva most már célirányosan mentem ki a piacra. A sajtos standra igyekeztem, ahol múltkor olyan csodákat láttam, de olyanokat... Ráadásul előző nap járt nálam barátném, ő is útba ejtette a sajtospultot, s diós-áfonyás sajtot emlegetett, mint vásárfiát! Több sem kellett nekem :-)

Végül háromfajta sajtból vásároltam 1-1 darabot. A már emlegetett diós-áfonyás gomolya, zöldhagymás gomolya, tökmagos füstölt sajt tehéntejből. Este aztán felszeleteltem, cikkekre vágtam egy almát, néhány gerezd dió, s pár pirinyó szelet kenyeret pirítottam hozzá.





Az áfonyás-diós gomolya. Egy sótlan, natúr sajttésztát tessék elképzelni, benne a ropogós dió s az áfonya, hozzá a néni tanácsa: mézzel vagy lekvárral fogyasztandó! Ilyet sem hallottam még, sajthoz lekvár vagy méz, de megfogadtam - hisz szakember mondta - egyszerűen döbbenetes ízhatás! Hozzá 1-1 harapásnyi alma, elképesztő kombináció!


Zöldhagymás gomolya. Az egész sajtot átjárta a hagyma íze, nagyon finoman, nem tolakodóan, mintha harmatfriss tavaszi újhagymába harapna az ember. Mivel jobbára levélkék voltak benne, lehetséges, hogy medvehagymás sajtot kóstoltunk? Mellette ott kacsingatott rám a pultból a lilahagymás testvére is...

Füstölt sajt tökmaggal. Hmmm... Finom, lágy füstölés, ropogós tökmag, nagyon finom volt!

Vásárlás közben igyekeztem szóba elegyedni az eladó s egyben tulajdonos hölggyel. Kiderült, hogy semmi sajtüzem és ilyenek, manufaktúrában készítik ezeket a csodákat egy pici körösladányi családi gazdaságban (név és cím a szerkesztőségben :-) ). A sajtokon kívül házi tejfölt is kínáltak poharakba adagolva, s igazi, békebeli, tömbös házi vajat! Az áraik teljesen a földön járnak, mondhatnám, hogy bolti árak!

Zuram felettébb elégedetten vacsorázott be a sajtokból, almából, dióból, s a legnagyobb egyetértésben koronáztuk meg egy pohár könnyed, üde fehérborral :-)