2009. január 31., szombat

Kérdés: Mit olvastam 2008-ban?

Házi feladatot kaptam - kettőt is! Mit olvastam - Max-tól, kedvenc szakácskönyveim - Trinity-től.

Ha házi feladat, azt illik szépen megcsinálni, s engem arról is ismertek a suliban, hogy mindig! kész volt a házim, sőt jól is volt megoldva, így bátran le lehetett másolni óra előtt, szünetben :-) Matek érettségin legnagyobb meglepetésemre sikerült helyesen megoldani egy logaritmusos példát, amit papír zsebkendőre kiírtam, s szépen körbejárt a zsepi a teremben :-D Ó, nagyon meleg volt, törölgetni kellett gyöngyöző homlokunkat :-D

Olvasási szokásaim... Egy megátalkodott könyvmoly vagyok, mindig olvasok. Imádok elmerülni a történetben, együtt lélegezni a szereplőkkel, átélni gondolatban a cselekményt, kóborolni ismeretlen tájakon. Még a legdurvább vizsgaidőszakban is olvastam lefekvés előtt néhány oldal egyéb irodalmat, nehogy véletlenül integrálás, deriválás, ne adj' isten "limes tart a végtelenbe" szerepeljen álmomban is :-))

Nehéz kiemelnem 5 könyvet, mert ennél lényegesen többet olvastam - láttam, mások is megütköztek az ötös számon. Bár valahol olvastam egy statisztikát, hogy átlagban csak valami 1,4 könyvet olvasunk? Hihetetlen...



No lássuk a top 5-öt:

Robin Cook összes - mínusz a Vakság

Az összes Robin Cook kötet megvan (kivéve a Vakság című), ez szám szerint 26 db könyvet jelent egy írótól. 13-14 éves voltam, mikor a birtokunkba került a Kóma c. klasszikus, amit anyám félretett, hogy unalmas... Érdeklődve vetettem rá magam, s még aznap felfaltam az egészet - onnantól pedig nem volt megállás. Orvoskrimi ötvözve némi Agatha Christie-szerű cselszövéssel, összeesküvéssel, megdöbbentő fordulatokkal a legvégén. A gyűjtemény darabjait minden nyáron végigolvasom újra és újra.

Dallos Sándor: A Nap szerelmese és az Aranyecset

Munkácsy Mihály életrajzi kötete, gyakorlatilag kívülről tudom. A festőóriás részletes, regényes életrajza, hogyan lett az árva asztalosinasból a 19. század Rembrandt-ja. Magánélete, küzdelmei, fantasztikus képeinek keletkezése lebilincselő stílusban megírva. Megszámlálhatatlanul sokszor olvastam.

Henryk Sienkiewicz: Quo vadis

A világirodalom klasszikusai című könyvsorozat egy gyöngyszeme! Nero uralkodása idején játszódik, amikor az őrült cézár felgyújtatta Rómát, csak hogy ihletet merítsen egy költeményéhez, s gyávaságában a keresztényekre fogta a bűnt, akikre aztán szörnyű üldöztetés és halál várt. A kereszténység elterjedését mutatja be egy szerelmi szállal ötvözve, letehetetlenül izgalmas, felemelő mű.

Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Filmen láttam még tiniként, imádtam. A polgárháború Amerikája, Észak és Dél küzdelme, Scarlett O'Hara életén keresztül bemutatva. Egy regény viharos szerelmeiről, örök szenvedélyéről, a családi birtokról. Az Alexandra nyári 50%-os akcióját kihasználva le is csaptam rá.

Mario Frank: Halál a Führer-bunkerben

A barátnőmtől kaptam születésnapomra. Képtelenség letenni. Aki látta a Bukás c. filmet, no ahhoz tudnám hasonlítani. Mindössze 21 nap eseményeit idézi fel, a háború utolsó napjait. A történéseket óráról órára, kronológikus sorrendben, igen precízen, minden spekulációtól és találgatástól mentesen meséli el - jelen időben, mely mintegy szemtanúvá emeli az olvasót.


Kinek is passzolnám tovább a kérdést? Ahogy látom, lassan a kör bezárul, sokak könyvtárába, ízlésébe bepillanthattunk már. Szóval aki úgy gondolja, hogy inge, vegye magára, s ossza meg a bloggertársadalommal kedvenc műveit!

Kép innen

2009. január 29., csütörtök

Hokkaido kalács - sósan!

Még "blogger-szűz" voltam (hahaha), mikor először Macinál találkoztam ezzel a gyönyörűséges kaláccsal, s úgy rémlik, még aznap meg is sütöttem. Valamikor ősszel. A kalács rabul ejtett teljesen, a tészta egyszerűen tökéletes! A munkahelyemen is áradoztam, micsoda csoda kalácsot sütöttem, s egyik kolléganőm, aki Erdélyből származik megkérdezte: sósan nem próbálod ki?


Szöget ütött a fejemben. Mert ugye Húsvétkor milyen finom is a fonott kalács a friss sonkával! Hm!


Tegnap este aztán egyszer csak beúszott a fejembe: péksütemény elfogyott, kenyeret kellene sütni, mi lenne, ha sós kalácsot sütnék? Kéremszépen, a végeredmény csodafinom, év eleji fogyókúra ide vagy oda, Zuram repetázott két vastag szelet után :-) Az eredeti receptúrán csak egy hangyát kellett változtatni.







Hokkaido tejeskalács - sósan



Hozzávalók:

  • 15 dkg tejszín (2 dl)
  • 25 dkg tej (nem mértem, de a tejszínből kiindulva 3-3,5 dl)
  • 1 tojás
  • 60 dkg liszt
  • 2,5 dkg élesztő
  • 2 tk. cukor
  • 3 mk. só
  • őrölt bors


A tejszínt és a tejet simán lemértem dkg-ra egy mérlegre tett tálban. Meglangyosítottam, majd a felsorolás sorrendjében kenyérsütőgépben megdagasztottam, kelesztettem.

A menet eztán megegyezik az eredeti verzióval, a pihentetési/kelesztési idővel csaltam. A 4 darabra vágás után nem pihentettem 20 percig, hanem egyből kinyújtottam, feltekertem, formába tettem, s formában is csupán 30-35 percet hagytam kelni, de elég is volt, mert impozáns méretet öltött.


Előmelegített sütőben 25 percig sütöttem.



2009. január 28., szerda

Penne fetával és olajbogyóval

Egy villámgyors vacsora, mely a nyár ízeit hordozza minden egyes falatban! Dél-európai országban eltöltött szépemlékű, boldog nyaralások, kóborlások a zegzugos utcácskákban, a helyi konyha feltérképezése, ámuldozás az ottaniak kedvességétől, s na persze a tenger... Ujjongva kiáltottunk fel láttára, mint a gyerekek, s futottunk a habokba - dehát gyerekek is voltunk felnőtt fejjel azokban a napokban, gondtalan, vidám gyerekek :-))

A receptet újraolvasván a nyár jutott eszembe - soha jobbkor a szürke, borongós január végén!




Penne fetával és olajbogyóval

Hozzávalók:

  • 40 dkg penne
  • 2 ek olaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 25 dkg feta
  • 5 dkg dióbél
  • 10 dkg magozott olajbogyó
  • bazsalikom, őrölt bors, só

A tésztának felteszünk főni egy fazék vizet. Ha lobogva forr, pici olajat és sót beletéve kifőzzük a pennét.

A diót pici serpenyőben 1-2 perc alatt szárazon illatosra pirítjuk, kihűtjük és durvára daraboljuk/törjük.

A vöröshagymát és a fokhagymát késes betétű robotgépben finomra aprítjuk (illetve ennek hiányában finomra vágjuk/reszeljük). 2 ek. olajon üvegesre pároljuk. Hozzátördeljük a fetát, az apróra vágott olajbogyót s a diómorzsákat, ízesítjük bazsalikommal, őrölt borssal. Sózni nem kell, a sajt és az olajbogyó is sós! Kevergetve összemelegítjük, hogy a sajt felolvadjon, majd összeforgatjuk a kifőtt tésztával.

A mártás akár előző nap elkészíthető, nyugodtan állhat egy napot a hűtőben!

Egy pohár könnyű, finom fehérbor, és már vehetjük is elő a fényképalbumot :-))

Forrás: Stahl Judit: Enni jó!

2009. január 27., kedd

Mákos csomó

Nemrégiben Limaránál láttam egy csodás brióst, amitől felbukkant az agyamban egy emlék.

Gyalogolunk a barátnőmmel az általános iskolába, már felsősök vagyunk - háááááááát, ennek több, mint másfél évtizede... Útközben volt egy pici élelmiszerbolt, s rendszeresen betértünk friss mákos csomót (fogalmam sincs, mi volt valójában a neve) s hozzá egy fél liter tejet venni :-) Emlékszem, imádtam a közepéből kitépni a csücsköt, s azzal kezdve élvezettel befalni!

Az emléket muszáj volt életre hívnom, s megsütöttem a mákos tetejű kis "bogokat".




Mákos csomó


Hozzávalók:

  • 1 ek olaj
  • 1 ek ecet
  • 3 dl langyos víz
  • 50 dkg liszt
  • 2 tk. cukor
  • 2 mk. só
  • 1/4 friss élesztő
  • a tetejére 2-3 evőkanál mák

A hozzávalókat a felsorolás sorrendjében kenyérsütőgép üstjébe pakoljuk, dagasztó-kelesztő üzemmódban elkészítjük a tésztát.

A megkelt tésztát lisztezett nyújtólapra borítjuk, kicsit átgyúrjuk, s 8 egyenlő darabra vágjuk. A darabokat egyenként kb. 20 cm hosszú rudakká sodorjuk, s egyszerűen görcsre kötjük a hurkát. Kikent sütőlapra sorakoztatjuk őket, hagyjuk kelni 20 percig. Sütés előtt lekenjük vízzel, s megszórjuk egész mákkal.

A sütőt - aljában egy kis edényke vízzel - előmelegítjük 180 fokra, majd 25 perc alatt megsütjük a péksüteményeket.


2009. január 26., hétfő

Narancsos-gyömbéres koszorú

Finom kis uzsonnasütemény. A narancs és a gyömbér mámorító kombinációja. Hétvégére, de akár rohanósabb hétköznapi délutánokra, estékre - pofonegyszerű az összeállítása, s mindössze egyetlen edény koszolásával jár :-)


A sütemény létrejöttét három tényező indokolta:
  • Hétvégén mamiéknál voltunk, közeleg a születésnapja, szereti a puha, nem túl édes süteményeket - nosza hát!
  • Névnapomra kaptam egy szilikon koszorúformát, amit még nem avattam fel - éppen itt volt már az ideje!
  • A spórolós szuperben vödrös narancs akció volt, vettünk is egy vödörrel kis kétszemélyes háztartásunkba - most narancs van tízóraira, uzsonnára, éjjel-nappal narancs :-)



Narancsos-gyömbéres koszorú


Hozzávalók (a mérce a kisebb, 175 gr-os natúr joghurt pohara):

  • 4 tojás
  • 1,5 pohár cukor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • 1 pohár natúr joghurt
  • 1/2 pohár olaj
  • 2 narancs
  • 2,5 pohár liszt
  • 1 db 5 cm friss gyömbér/1 kk. őrölt gyömbér
  • 2 tk. sütőpor
  • 1/2 tk fahéj
  • csipet só

Robotgéppel habosra keverjük a tojásokat a cukorral, vaníliás cukorral, csipet sóval. Hozzádolgozzuk a joghurtot, az olajat, a két narancs reszelt héját s az egyik narancs kifacsart levéből kb. 2 evőkanálnyit, hozzáreszeljük/szórjuk a gyömbért. A lisztet elkeverjük a sütőporral és a fahéjjal, majd a tésztához adjuk. Simára keverjük.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tésztát - esetemben szilikonos - formába töltjük, s 35-40 perc alatt készre sütjük. Kukkantsunk néha rá, s ha nagyon pirulna, a sütés vége előtt 10-15 perccel könnyedén borítsuk le alufóliával! Vigyázat, ha nem szilikonos formával dolgozunk, kenjük és lisztezzük ki/béleljük sütőpapírral a sütőedényt!


Variációk: püspökkenyér forma, őzgerinc forma, hagyományos kerek torta - mely akár utána meg is tölthető narancslekvárral!


Forrás: Stahl Judit: Enni jó!

2009. január 25., vasárnap

VKF.XXII/2. - Délszaki csirke római tálban

A római tálam dobozának hátán szerepelt ez a recept. Bár már évek óta megvan az edény, minden mást készítettem benne. Most a VKF!XXII. kapcsán alaposabban áttanulmányoztam, gondolatban "megfőztem", jónak ítéltem, s megvalósítottam.
A végeredmény lenyűgözően finom, gyümölcsös ízek a hús mellett - az egyik kedvenc kombinációm! Sajnos a képek nem lettek túl jók, nem adják vissza az élményt :( Ez persze ne szegje senki kedvét!




Délszaki csirke római tálban

Hozzávalók:

  • 4 db egész csirkecomb
  • 5 dkg mazsola
  • 2 alma
  • 5 dkg vaj
  • 2 dl tejföl
  • 1 citrom reszelt héja és leve
  • 1 mk. őrölt (fehér) bors
  • 1 késhegynyi őrölt fahéj
  • 3 szem összetört szegfűszeg
  • só, bors, cukor

Köret:

  • 75 dkg burgonya
  • 3 nagyobb alma
  • 2 fej vöröshagyma
  • só, bors, kakukkfű

A római tál tetejét beáztatjuk 20 percre.

A burgonyát, hagymát, almát meghámozzuk, cikkekre vágjuk. Belehalmozzuk a római tálba, ízesítjük sóval, borssal, kakukkfűvel - megágyazunk a csirkének.

A combokat megmossuk, bedörzsöljük sóval, borssal. A vajat megolvasztjuk, ügyelve rá, hogy ne barnuljon meg. Összekeverjük a tejföllel, a citrom reszelt héjával, kifacsart levével, a fűszerekkel. A meghámozott almákat is belereszeljük. Enyhén sózzuk, s annyi cukorral ízesítjük, amennyitől kellemesen édes-savanykás, pikáns lesz. A combokat ráfektetjük az almás-burgonyás ágyra, meglocsoljuk a tejfölös-almás-citromos szósszal, megszórjuk mazsolával. Lefedjük, hideg! sütőbe toljuk kb. 70-80 percre.

VKF.XXII/1. - Kolbászos zöldségtál

A XXII. VKF! az első VKF!, amin önállóan veszek részt - eddig Max alkotótársaként szerepeltünk együtt, szerintem szuper kis párost alkotva :-) Aztán önállósítottak, elengedték a kezemet :-)


Ezt a fordulót Mézesmadzag hirdette meg, egytálétel témakörben. Hm, egytálétel. Legelső asszociációm az egytálételekről a régi étlapokon szereplő babgulyás és gulyásleves, mint választási lehetőség. Aztán egyszer megajándékoztak egy római tállal, és egész más dimenziókba került az egytálétel fogalma.


Ez az étel a tömérdek benne rejtező zöldség dacára a férfiaknak is bejön - cseles módon kolbász van a tetején álcaként :-D








Kolbászos zöldségtál



Hozzávalók:



  • 80 dkg nyers sütnivaló kolbász
  • 50 dkg burgonya
  • 1 fej vöröshagyma
  • 40 dkg gomba
  • 2-3 szál répa
  • 35 dkg karfiol/brokkoli - illetve tetszés és ízlés szerinti zöldségek, nekem ezek álltak rendelkezésre
  • 2 dl tejföl
  • só, bors


A római tál tetejét kb. 20 percre beáztatjuk.



A zöldségeket megtisztítjuk, kockára v. karikára vágjuk/rózsáira bontjuk. Fűszerezzük sóval, borssal. A kolbászt kihámozzuk a bélből, egyenletesen elterítjük a zöldségek tetején. Befedjük a tálat, hideg! sütőbe toljuk, s 1 órán keresztül sütjük. Végül fedelét levéve meglocsoljuk a tejföllel, s néhány percre visszatesszük a sütőbe.



A kolbász íze átjárja a zöldségeket, s a másik nem képviselői is elégedetten villázzák a végeredményt!



2009. január 22., csütörtök

Szilvalekváros papucs

Egy házias finomság, mely nagymamám csodálatos konyháját s hajdanvolt disznótorok emlékét idézi bennem. Mikor torok után még friss volt a tepertő, s a süteményekbe nyárízű, sűrű, édes szilvalekvár került.

Édes és sós ragyogóan megfér egymás mellett, szívből ajánlom kipróbálni, hálás kis sütemény!

Szilvalekváros papucs

Hozzávaló 32 nagyobb/64 falatnyi darabhoz:

  • 500 gr liszt
  • 2x175 gr (2 kispohár) kefír
  • 1 tojás
  • 1 kk. cukor
  • 25 gr friss élesztő
  • 250 gr sertéstepertő (bőr nélkül!)
  • 2 tk. só
  • fél kk. őrölt (fehér) bors
  • 400 gr (házi) szilvalekvár
  • tetejére 1 tojás

A kefírt meglangyosítjuk. Kenyérsütő gép üstjébe helyezzük a langyos kefírt, az egész tojást, a lisztet, a cukrot és a friss élesztőt a felsorolás sorrendjében, majd dagasztó-kelesztő programon elkészítjük a tésztát.














































Míg a tészta kel, a tepertőt átválogatjuk, a bőrkéjét levágjuk, ledaráljuk, ízesítjük sóval, borssal.
















A megkelt tésztát lisztezett nyújtólapra borítjuk, kézzel kicsit széthúzogatjuk, rákenjük az ízes tepertőt, s kézzel beledolgozzuk. Vigyázat, a tepertő zsírossága lágyítja a tésztát, 2-3 ek. liszttel korrigálni kell!



























































A tepertős tésztát aztán lisztezett nyújtólapon, pihentetés nélkül 5 mm vastagságú téglalap alakúra nyújtjuk, s 32/64 db, egyenlő nagyságú négyzetre vágjuk.































A négyzetek közepébe 1-1 kiskanál szilvalekvárt halmozunk, a négyzet egyik csúcsát ráhajtjuk a lekvárra, a vele szemköztit a ráhajtott tészta sarkára, két ujjunkkal óvatosan összenyomjuk.
















Kikent tepsibe sorakoztatjuk őket, s 25 percig langyos helyen kelesztjük.
















A sütőt előmelegítjük 200 fokra, aljában egy vízzel telt edénykével. A papucsok tetejét megkenjük a felvert tojással, s tepsinként 25 perc alatt aranyszínűre sütjük.
















Tipp és trükk

: a kész sütemény remekül tűri a mélyhűtést, érdemes egyből dupla adagot készíteni belőle. Ha kihűlt, dobozba sorakoztatjuk, lefagyasztjuk. Fogyasztás előtt szobahőmérsékleten 1,5-2 óra alatt hagyjuk felengedni, eztán esetleg 180 fokos sütőben éppen csak átmelegítjük.

2009. január 21., szerda

Csirkemájas-gombás spagetti

Tésztát ennénk... Ne legyen sok hús benne, csak valami nagyon szolid téma.


Hétköznap ez különösen jó ötlet, mert gyors és könnyű - nagy előny a hét közepén :-) Az egész megvolt annyi idő alatt, míg felforrt 7 liter víz, s kifőtt a tészta, közben simán elkészült a mártás. Mosogatással együtt cirka 30 perc :-)





Csirkemájas-gombás spagetti

Hozzávalók:
  • 50 dkg csirkemáj (szív nélkül)
  • 40 dkg gomba
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 dl főzőtejszín
  • 2 tk. ételkeményítő
  • só, bors, kakukkfű
  • 1 cs. spagetti

Felteszünk forrni egy nagy fazék vizet. Amíg melegszik a víz/fő a tészta, elkészül a mártás.

A vöröshagymát finomra vágjuk, kevés olajon üvegesre pároljuk. A csirkemájat megmossuk, falatnyi darabokra vágjuk, rádobjuk a hagymára, fehéredésig sütjük. A gombát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk, hozzáadjuk a hagymás májhoz. Fedő alatt kb. 5 percig együtt pároljuk őket, nem baj, ha levet ereszt, mártás lesz belőle! Sóval, borssal, kakukkfűvel (sok kakukkfűvel - a gyengém) fűszerezzük. Az ételkeményítőt kevés hideg vízzel simára keverjük, beletesszük a tejszínt, s behabarjuk vele a májas gombát. Egyet forralunk rajta, megkóstoljuk, ha kell, utánaízesítünk.

Forrón tálaljuk.

2009. január 20., kedd

Hortobágyi palacsinta

Hétvégi nagybevásárlás előtti szokásos kérdés Zuram felé: mit főzzek? Nincs valami ötleted? Mit ennél szívesen? Most kb. 1 perc után kibökte, hogy hortobágyi palacsintára vágyakozik. Hm, miért is ne?

Palacsinta ellen azóta nem lázadozok, mióta Max-nál ráleltem a tökéletes receptúrára! Tökéletes! A szakadási mutatója 0!! Nulla! Nem ragad, nem szakad, csak sütni kell boldogan egyiket a másik után.

Bátran vágjunk bele akár hétköznap is, hírével ellentétben nem pepecselős. Kikavarjuk a palacsintatésztát, pihenni félretesszük. Míg a tészta pihenkél, odakészítjük a darált húst pörköltnek, s míg készre fő, simán kisütjük a palacsintákat. Utána már csak össze kell állítani :-)



Hortobágyi palacsinta

Hozzávalók 12-15 darabhoz:

  • 2 db tojás
  • 30 dkg liszt
  • 4 dl tej
  • 3-3,5 dl szóda/buborékos ásványvíz
  • 0,5 dl olaj
  • 1 kk. cukor
  • 2 kk. só

A töltelékhez:

  • 80 dkg darált hús
  • 1 fej vöröshagyma
  • só, bors, őrölt kömény, pirospaprika

A mártáshoz:

  • 2 dl tejföl
  • 1 púpos ek. ételkeményítő

A palacsintatészta hozzávalóit simára keverjük, kicsit félretesszük pihenni. A hús odakészítése után egyiket a másik után szépen kisütjük.

A vöröshagymát finomra vágjuk, kevés olajon megpároljuk, beletesszük a pirospaprikát - pörköltalapot készítünk. Beletesszük a darált húst, fehéredésig kevergetjük, felöntjük tisztes mennyiségű vízzel, bőven legyen rajta. Így megspóroltuk a kész pörkölt ledarálását, illetve a hosszú léből rögtön továbbkészíthető a mártás is! Természetesen ízesítjük sóval, borssal, köménnyel.

A pörkölt-darált húst leszűrjük (!), levét felfogjuk egy kisebb lábasban. A hússzemecskéket "összefogjuk" 1-2 ek tejföllel, s megtöltjük vele a palacsintákat. Zsebkendőszerűen, illetve tetszés szerint hajtogatjuk - nekem erre áll rá a kezem.

A felfogott pörköltszaftot felforraljuk, s behabarjuk a tejfölben elkevert ételkeményítővel (hőkiegyenlítés!), s éppen egyet forralunk rajta.

2009. január 18., vasárnap

Mogyorókrémes muffin

Még karácsonyra vettem egy üveg mogyorókrémet az aprósüteményekhez. Aztán szépen betettem a hűtőbe a maradékot, és nem használtam semmire. "Csak úgy", kanállal nálunk nem fogy. Mi következik ebből? Süteményt kell sütni!

Így bukkantam a mogyorókrémmel töltött muffin receptjére. Volt is itthon hozzá minden, szaporán megkevertem a tésztát, közben Zuram kikente a forma horpadásait :-) Együtt sütöttünk :-))

A tésztában méz is van, érdekes módon finomabb kihűlve, mint langyosan - pedig nem erre számítottam, csak az olvadozó mogyorókrémet tartottam szem előtt.





Mogyorókrémes muffin

Hozzávalók 12 darabhoz:

  • 30 dkg liszt
  • 10 dkg cukor
  • 5 dkg vaj/margarin
  • 3 ek. olaj
  • 2 ek. méz
  • 1 tojás
  • 1,5 dl tej
  • 2 kk. sütőpor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • mogyorókrém

A puha margarint kikeverjük a cukorral, vaníliás cukorral, mézzel, a tojással, hozzáadjuk a tejet és az olajat. A liszttel összekeverjük a sütőporral, hozzáadjuk a kikevert, folyékony masszához. Simára keverjük.

A muffintepsi horpadásait kikenjük margarinnal. A tésztából 1-1 evőkanálnyit teszünk a formába, majd mindegyikre teszünk 1-1 tk. mogyorókrémet, s a maradék tésztamasszát is arányosan rákanalazzuk.














Előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük.

2009. január 16., péntek

Barátságszalag

Max-tól kaptam, aki már másodszor ajándékoz meg rövid időn belül - ugyanis a blogot is Tőle kaptam karácsonyra. Kvázi "rákényszerítettt", hogy blogban éljem ki a hajlamaimat :-D




Barátság:
" A barátság sokkal bonyolultabb, fájdalmasabb és erőszakosabb kapcsolat, mint a szerelem. A szerelem adni és kapni akar. A barát csak adhat."
(Márai Sándor)


"Igazából nem is jó szó rá a díj - szóljon, akinek eszébe jut rá jobb kifejezés - inkább jelzés a barátságról és a közelségről, ami legkevésbé értendő földrajzilag.Lényege, hevenyészett fordításban:
"Ha blogolsz, hiszel a "proximitásban" a térben, időben, és kapcsolatokban való közelségben és teszel is érte".
Ezek a blogok különösen varázslatosak.
Íróik célja, hogy barátokat találjanak. Nem az anyagiak vagy a hatalom érdekli őket.
Reméljük, hogy amikor kibomlik a szalag az üzeneten, még több barátság fog születni.
Figyeljünk oda jobban az ilyen blogokra!Add tovább nyolc újabb blogolónak és mutasd meg ezt a leírást is!"

Miután még rendkívül zöldfülű és szuperkezdő vagyok, nem kis "gondot" okoz(ott), kiknek is továbbíthatnám a barátságszalagot - hisz alig ismer még valaki. Továbbítom hát azoknak, akiknél sűrűn megfordulok, olvasgatom Őket, ötletet merítek, vagy egész egyszerűen élvezem a színes leírásokat, sztorikat, ételeket!

Köszönöm Max, hogy a blog-társadalom tagja lehettem!


Akiknek továbbadom a Szalagot:

Kóstoló

Főnökömék disznót vágtak tegnap, s hozott a brigádnak kóstolót a végeredményből! Kijelentettük, hogy megtartjuk a hentest, igen jó munkát végzett :-)


Ezzel traktált bennünket:




Köszönjük, nagyon finom volt!

2009. január 15., csütörtök

Jó reggelt!

Van az úgy, mikor az ember képtelen reggel kikelni az ágyból, csak maradna befészkelődve a puha, meleg takaró alatt. Csak még egy perc! - mondja magának.


Kellene valami motiváció, amiért érdemes kibújni...


Hát tessék: egy csésze forró tejeskávé tejszínhabbal, csipetnyi fahéjjal, hozzá mogyorókrémes muffin.





Jó reggelt, szép napot!

2009. január 14., szerda

A Dubarry debütálása

A szomszéd város mellett van egy csodálatos nagybani zöldség- és gyümölcslerakat. Nonstop! Télen-nyáron! Az árujuk mindig gyönyörű, hatalmas a választék, ráadásul nagybani lévén az ár több, mint baráti. Ennek megfelelően mindig nyüzsgés is van, soha nem tudtunk még úgy menni, hogy ne kelljen embereket kerülgetni, sorokat állni.


Ha arra járunk, mindig megállunk. A hegyekben álló szépséges zöldségektől és gyümölcsöktől sajnos csődöt mond az önkontrollom, sokat és sokfélét szoktunk vásárolni. Többek között bekerült a szatyorba egy fej karfiol (gyönyörű volt...) Hm. Karfiol. Karfiolt kellene főzni... Hm. Zuramnak nem tartozik a kedvencei közé... Ajjaj... A családi legendáriumban kering egy történet, miszerint ha Zuram anyukája rakott karfiolt készített a családnak, a tepsiben elkülönített egy sarkot Zuramnak, ahol a rakott karfiolból csak a rizs és a hús szerepelt :-D
Megoldás: álcázás :-)) Így debütált a tányérunkon a Dubarry-mód :-D



Sertésszelet Dubarry-módra

Hozzávalók:

  • 1 kg sertéshús (comb, lapocka, karaj, tarja - opcionálisan)
  • 1 közepes fej karfiol, kb. 80 dkg
  • 15 dkg főtt-füstölt tarja
  • 4 dl tej
  • 1 púpos ek. liszt
  • olaj
  • só, bors, szerecsendió
  • kb. 2 ek. mustár
  • tetejére reszelt sajt

Köret:

  • 80 dkg burgonya
  • 2-3 csokor petrezselyemzöld

A karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük, és sós vízben megfőzzük.

A húst szeletekre vágjuk, sózzuk, borsozzuk, mustárral megkenjük, és tepsiben előbb fólia alatt, majd a fóliát levéve róla pirosra sütjük. (igen, ez itt egy elkalandozás a hagyományos receptúrától).


Az olajból és a lisztből világos rántást készítünk, apránként - közben kis kézi habverővel folyamatosan kevergetve - felöntjük tejjel, sima mártássá forraljuk. Sóval, borssal, pici reszelt szerecsendióval ízesítjük.

A tarját csíkokra vágjuk.

Tűzálló tálba sorakoztatjuk a megsült hússzeleteket, megszórjuk a tarja felével. Ráhalmozzuk a megfőtt karfiolrózsákat, amire rátesszük a maradék tarjacsíkokat. Bevonjuk a besamelmártással, s a tetejét megszórjuk reszelt sajttal. Forró sütőben a sajt aranyszínűre pirulásáig sütjük.

Petrezselymes burgonyát főztem mellé köret gyanánt. Végeredmény: elégedett hümmögés :-D

2009. január 13., kedd

Túrós bagett - lépésről-lépésre

A recept tavaly télen jelent meg egy füzetkében, a kedvenc hetilapomban volt. Olyan gusztusosan, gyönyörűen fényképezték, hogy miután elolvastam a leírást, délután bevásároltam és még aznap este meg is sütöttem.


Könnyű, finom tészta, a túró miatt napokig friss marad - persze ha időközben nem tűnik el! Bátran próbálja ki bárki, aztán dagadó mellel söpörje be az elismeréseket :-))





Túrós bagett

Hozzávalók 4 db bagetthez:

  • 1 ek olaj
  • 1 ek ecet
  • 2,5 dl víz
  • 25 dkg túró
  • 50 dkg liszt
  • 2,5 dkg élesztő
  • 1 ek cukor
  • 1 csapott ek. só
  • tetszés szerint szezámmag, mák, köménymag, durva szemű só, stb.


A tészta hozzávalóit a felsorolás sorrendjében kenyérsütő gép üstjébe helyezzük, s dagasztó-kelesztő programra állítva elkészítjük a tésztát (nálam ez 1 óra 30 perc).















A megkelt tésztát lisztezett nyújtólapra borítjuk, s négy egyenlő részre vágjuk.
















Hosszúkás bagett formára sodorjuk a tésztadarabokat. Kikent sütőlapra/tepsire sorakoztatjuk őket, éles késsel bevágjuk, vízzel lekenjük, ízlés szerint szezámmaggal, mákkal, köménymaggal, durva szemű sóval, stb. meghintjük.















A sütőt - kis edény vízzel az aljában - előmelegítjük 180 fokra, s a bagetteket 25 perc alatt ropogós pirosra sütjük.

2009. január 12., hétfő

Sültfokhagyma-krémleves

Szeretem a krémleveseket. Sőt Zuram is szereti, holott énelőttem soha életében nem találkozott eme levesfajtával. Na jó, talán a paradicsomlevessel, de az "gyárilag" olyan állagú :-)

Van egy szuper kis botmixerem - tombolán nyertem 10 évvel ezelőtt. Se előtte, se utána nem nyertem semmit, Fortuna ezzel bevégezte velem a dolgát :-))


Ha beköszönt a hűvösebb idő, csak krémlevesben tudok gondolkodni. Most meg igen-igen hűvös van! A fokhagymaleves egy klasszikus nálunk, Stahl Judit adta az ötletet, hogy előtte süssük meg a fokhagymát, úgy kerüljön a levesbe. Az ötlet pedig jó! Utána még társaságba is mehetünk ;-))















Sültfokhagyma-krémleves

Hozzávalók:

  • 3-5 egész fej! fokhagyma (ez aztán tényleg ízlés dolga)
  • 3 ek olaj
  • 1 púpos ek. liszt
  • 8 dl víz
  • 1 leveskocka (elhagyható)
  • 1,5 dl (száraz) fehérbor
  • 2 dl tejföl
  • só, bors



A fokhagymákkal kezdjük. Megskalpoljuk az egészben hagyott fejeket, éppen csak a gerezdek hegyét vágjuk le. Meglocsoljuk pár csepp olajjal, sózzuk, borsozzuk. Jénaiba ültetjük őket, és sütőben kb. 30-40 perc alatt krémesen puhára sütjük. Azért néha lessünk rá, nehogy megégjen, mert keserű lesz!

Az így megsütött fokhagymát langyosra hűtjük, aztán a gerezdekből kiskanállal szépen kiszedhető a krémes belseje.

Míg a hagyma hűl, addig az olajból és a lisztből világos rántást készítünk, felengedjük apránként 8 dl hideg vízzel, csomómentesre keverjük. Visszatesszük a tűzre, kevergetve felforraljuk. Hozzáöntjük a fehérbort, beledobjuk a leveskockát, kiforraljuk. Beletesszük a fokhagymabelsőket, együtt forraljuk még néhány percet, hogy a leves átvegye a fokhagyma zamatát. Botmixerrel turmixoljuk, majd belekeverjük a 2 dl tejfölt (hőkiegyenlítés!) Ekkor már nem szabad forralni, mert a tejföl azonnal összeugrik! Megkóstoljuk, és ízesítjük sóval, borssal.

Pirított kenyérkockával, levesgyönggyel tálaljuk, ilyen köhögős-prüszkölős időben maga a mennyország... Színe miatt rendkívül rosszul fényképezhető, sorry!





2009. január 10., szombat

Krumplisgombóc - avagy soha ne mondd, hogy soha

Krumplisgombóc. Sőt! KRUMPLISGOMBÓC!


Hallottak már egy szót áhítattal kiejteni? Na ez az :-) Zuram egyik kedvence, kisfiúkorától kezdve, az anyukája sokszor sütötte, jobbára hétvégéken. Volt olyan is, hogy oly sokat evett belőle, hogy beteg lett tőle, de ez sem szegte imádatát.

Friss feleségként természetesen igyekeztem rekonstruálni a krumplisgombócot úgy, ahogy azt az anyukája készítette. Tanácskoztam is vele ez ügyben :-) S rögtön az első kísérlet totális kudarcba fulladt, pedig akkor már régóta ügyködtem a konyhában...

Máig nem tudom, hogy mi volt a baj, de a gombócok a serpenyőben hevesen köpködtek, prüszköltek, összefröcskölve engem forró olajjal. Az hagyján. A frissen festett falat is a konyhában! Mielőtt beköltöztünk, 3 hónapot töltöttünk el a lakás felújításával...

Ifiasszonyként a lila köd ülte meg az agyamat, és olajjal pöttyözötten, a telefröcskölt falra vádlón mutogatva letettem a nagyesküt, hogy ebben a konyhában soha többet az életben nem fog krumplisgombóc sülni.

Kellett is 9 év, mire újra erre vetemedtem :-) Soha ne mondd, hogy soha :-)) Tavaly Max társaként neveztünk vele a Különleges köretek témájú VKF-en, s ma este újra elkészítettem, Zuram sóvárgó kérésére.





Krumplisgombóc

Hozzávalók:

  • 30 dkg burgonya
  • 40-45 dkg liszt (burgonyafüggő)
  • 1 dl langyos víz
  • 2 ek. olaj
  • 2 tk. cukor
  • 3 mk. só
  • 2,5 dkg élesztő
  • olaj a sütéshez
  • tálaláshoz tejföl (opcionálisan só és fokhagyma bele)

A burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk, sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, áttörjük és hűlni hagyjuk.

Az olajat, vizet, az áttört burgonyát, a lisztet, sót, cukrot, élesztőt kenyérsütőgépbe tesszük, dagasztó-kelesztő programra állítjuk. Figyeljük a tésztát, mert a liszt mennyisége teljesen burgonyafüggő, mennyire lisztes, mennyire vizes!

Ha megkelt, erősen lisztezett nyújtólapra borítjuk, lisztbe mártott pogácsaszaggatóval kis gombóckákat szaggatunk belőle. Olajat forrósítunk, és 2-3 perc alatt kisütjük őket. Papírtörlőre szedjük, hogy a fölösleges olajat felitassuk, s langyosan, (fokhagymás-sós) tejföllel tálaljuk.